Ruch Narodowy: „Jesteśmy zjawiskiem kontrkulturowym”

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Ruch Narodowy w Opolu24 kwietnia odbyło się długo oczekiwane w naszym regionie spotkanie z Ruchem Narodowym reprezentowanym przez Przemysława Holochera, Mariana Kowalskiego oraz Mariolę Łazarz. Nie obyło się bez przeszkód. Sala w Studenckim Centrum Kultury, zamówiona już kilka tygodni temu, została przez SCK wypowiedziana.

Oficjalny powód-termin prelekcji kolidował z odbywającym się jednocześnie meczem Odra Opole-Odra Wodzisław Śląski. Ciekawa to rzecz, ponieważ mecze odbywają się co dwa tygodnie i nikt nie zamyka znajdujących się w okolicach stadionu obiektów. Cóż, decyzję władze SCK biorą na siebie. Nieoficjalnie jednak wiadomo w patriotycznych kręgach, że za odwołaniem prelekcji stoją lewicowi działacze. Ci sami, którzy 11 listopada 2011 roku zaprosili do Warszawy niemieckich neonazistów. Nastraszyli oni osoby odpowiedzialne za tego typu decyzję. Oczywiście, na ten temat nikt nic oficjalnie nie wie. Oficjalna informacja jest taka, jak ta przedstawiona wyżej.

Organizatorzy stanęli jednak na wysokości i zadania i znaleźli zastępczą salę. Na spotkaniu pojawiło się około 80 osób. Frekwencja nie była powalająca, ale na pewno była zadowalająca, jeśli wziąć pod uwagę perturbacje związane z salą.

Prelekcja rozpoczęła się po godzinie 18 wspólną modlitwą wszystkich przybyłych. „Ojcze nasz, któryś jest w niebie…” rozległo się z patriotycznych serc po salce.

Liderzy Ruchu Narodowego na przemian odpowiadali na pytania zadawane przez moderatora spotkania, Krzysztofa Marcinkiewicza. Marian Kowalski w szczerych słowach wypowiedział się co myśli na temat republiki okrągłego stołu i dlaczego powstał Ruch Narodowy. Mówił także o tym kogo uważa za Polaka  i o wolności gospodarczej preferowanej przez Ruch Narodowy. – W Polsce nie opłaca się żyć. Polak jest karany za przedsiębiorczość. Zwykły obywatel jest karany grzywną, kolejnymi podatkami, zusem – wymienia bariery Kowalski, który nazwał ruch tworzący się „zjawiskiem kontrkulturowym”.

Przemysław Holocher, który przez kilka ostatnich lat budował struktury Obozu Narodowo-Radykalnego, wyjawił cele RN, genezę jego powstania oraz skupił się na tym, czym jest „wolność gospodarowania” zapisana w deklaracji ideowej RN. – Do niedawna dzieci mogły za usługi jeździeckie korzystać z zerowej stawki podatku. A co wprowadziło nasze państwo dla rodzin?  23 proc. stawkę podatku VAT. Ogromna ilość dotychczasowych usług była zwolniona z VAT-u – opisuje zmiany w podatkach wprowadzone przez rząd Tuska reprezentant RN.

Mariola Łazarz z kolei wytłumaczyła jak ważna jest rola kobiety w społeczeństwie i dlaczego właściwie powstała reprezentowana przez nią Sekcja Kobiet Ruchu Narodowego. – Odcinamy się od działań, które wykonują feministki – dodała, że są za normalną rodziną, życiem nienarodzonym i przy tej okazji padła deklaracja, że film „October baby” będzie prezentowany w Opolu.

Potem nadszedł czas na pytania z sali. Mowa była między innymi o współpracy Ruchu Narodowego z podobnymi strukturami w innych państwach, o współpracy z Białorusią, stosunku do PiS-u, odcinaniu się od symboli uważanych przez społeczeństwo za niewłaściwe oraz najważniejszej rzeczy-skupianiu się na rzeczach ważnych a nie tematach zastępczych.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz, współpraca Tomasz Kwiatek

 1. Bartłomiej Gajos
  | ID: 85f6c70f | #1

  Trochę za ogólnie.

 2. Irena
  | ID: 39d231ff | #2

  Ciekawie ujęte.Dobrze wiedzieć.Uczestniczyć w takich spotkaniach.dzieki

 3. nordicjusz
  | ID: 6dbb6120 | #3

  Opole przeprasza za SCK!!!!!

Komentarze są zamknięte