Porowska: „To bardzo ważna kwestia w procesie budowania tożsamości narodowej”

Redaktor Obywatelski1

Violetta Porowska fot. J. FaferkoUznajemy, że jest to połowa sukcesu, gdyż bardzo ważną kwestią jest uhonorowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pokazujemy w ten sposób bohaterów, którzy walczyli za wolność Polski – mówi szefowa klubu radnych PiS w Opolu Violetta Porowska w rozmowie z Łukaszem Żygadło.  

Portal stefczyk.info rozmawiał z szefową klubu radnych PiS, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola Violettą Porowską:

stefczyk.info: W Opolu udało się osiągnąć kompromis i jeden z największych wiaduktów w mieście otrzymał nazwę im. Żołnierzy Wyklętych. Czy klub PiS jest zadowolony z takiego rezultatu?

Violetta Porowska: Uznajemy, że jest to połowa sukcesu, gdyż bardzo ważną kwestią jest uhonorowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pokazujemy w ten sposób bohaterów, którzy walczyli za wolność Polski. Mówię tu o połowie sukcesu, bowiem wcześniej składaliśmy propozycję zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu, właśnie na „Żołnierzy Wyklętych”, jednak ta propozycja przepadła.

Upamiętnienie zapomnianych bohaterów dla klubu PiS w Opolu jest ważną kwestią?

Gdy rozpoczęła się dyskusja dotycząca zmiany nazwy ulicy w mieście, spojrzałam na fora internetowe różnych portali i przeżyłam prawdziwy szok. Zobaczyłam jak wielu młodych ludzi, nie ma żadnego pojęcie kim byli Żołnierze Wyklęci, czego dokonał rotmistrz Pilecki lub w jaki sposób wszyscy bohaterowie zginęli. Nadawanie nazw miejscom ważnym dla miasta, jest nie tylko oddaniem hołdu bohaterom, ale również pewną formą nauki. Mamy nadzieje, że nauczyciele będą opowiadać o Żołnierzach Wyklętych swoim uczniom, lub wycieczki będą przychodzić pod wiadukt, aby poznać odrobinę historii. To bardzo ważna kwestia podczas procesu budowania tożsamości narodowej. W końcu od drobnych kroków się zaczyna.

Jakie są kolejne plany klubu PiS w walce o pamięć historyczną?

Opole jest jednym z tych miast, które honoruje jednego z największych tyranów w historii świata. Nie można sobie na to pozwolić, dlatego w dalszym ciągu będziemy starali się zmienić nazwę ulicy Obrońców Stalingradu. To jest nie tylko mój obowiązek, ale również każdego Polaka – budować prawdę i pamięć historyczną, zgodną z prawdą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

  1. Irena
    | ID: 36e3b0e7 | #1

    Bardzo ładna posłanka. Ale, czy cokolwiek dostrzega co sie w regionie dzieje?? Jeżeli tak, to śmiem stwierdzic,że z wielkim opóżnieniem. Stare powiedzenie -lepiej póżno, niż wcale – jest nadal aktualne.

Komentarze są zamknięte