V Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Kibice pielgrzymowali do Matki Boskiej Częstochowskiej już po raz piąty. Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w odniesieniu do Jasnej Góry: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Słowa te patronowały tegorocznemu spotkaniu nieprzypadkowo. Trafność ich doboru potwierdzała liczba kibiców, którzy tego dnia przybyli do Częstochowy. Rzeczywiście, ponura rzeczywistość współczesnego kibicowskiego losu powoduje, że stadiony – drugi dom kibiców, są miejscem, gdzie za wszelką cenę próbuje się stłamsić wolność myśli, przekonań i opinii. Podobnie zresztą, jak w innych obszarach życia publicznego. Stąd też intencją tegorocznej Mszy Św., odprawianej w koncelebrze m.in. przez ks. T. Isakowicza-Zalewskiego, była pomyślność naszej Ojczyzny.

W homilii duszpasterz środowisk kibiców ks. dr J. Wąsowicz, w sposób niezwykle trafny i zarazem poruszający odniósł się do aktualnej sytuacji w naszym kraju i do roli kibiców. Przypomniał, że jest to grupa wierna hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna” a dodatkowo kibice nie wstydzą się swojej wiary i przekonań. Wyrażają je publicznie, za co zostają spychani na margines życia społecznego, czy nawet ponoszą jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje. Ksiądz J. Wąsowicz w kazaniu  nawiązał również do przypadającej w tym roku 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

Na zakończenie Mszy Św. nastąpiło pobłogosławienie kibiców i rozwiniętych chwilę wcześniej flag i uniesionych szalików. Na pozostałych pielgrzymach zgromadzonych w kaplicy zrobiło to niesamowite wrażenie.

Po Mszy Św. kibice wysłuchali wykładu prof. Wojciecha Polaka z UMK w Toruniu, który jest autorem książki „Patriotyzm dnia dzisiejszego”. Gdy nastał zmrok na jasnogórskich wałach zapłonęły race, a kibice zaśpiewali hymn.

 Autor: Tomasz Strzałkowski, Małapanew Ozimek

 1. pseudokibic
  | ID: cf2b8992 | #1
 2. | ID: 864ab0e9 | #2

  @P.pseudokibic !.Zastanawiam sie, czy tak musi być? Tysiące silnych , mężczyzn , po modlitwie wznosi hasła,które winny przejsc w zapomnienie.A jednak nadal trapi nas brak wolnosci w słowach,czynach.Wzruszająca całość nabożeństwa,modlitw,wykładu. Dzięki za link.Pozdrawiam!!

 3. plinta
  | ID: 39e8744e | #3

  wywiad z ka. Jarosławem Wąsowiczem to najnowsze info o Staruchu, ponadto pokaz racowiska, http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=3005

 4. | ID: d786def0 | #4

  @p.plinta dziękuję za link.Pozdrawiam.

 5. pseudokibic
  | ID: cf2b8992 | #5

  Nie rozumiem o co chodzi. Hasła stricte antykomunistyczne lub o takim charakterze powinny być raczej z dumą wygłaszane. Zresztą nie zapominajmy, że hasła te były używane przez polskich patriotów, jako sposób oporu i dowcip w nie tak dawnych czasach. Dajemy przyzwolenie wiadomym mediom na obraze kibiców. A relacje o takim wydźwięku niestety już się pojawiły.

Komentarze są zamknięte