Po raz pierwszy orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Opola [wideorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Wczoraj obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego (gr. Epifania), zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Po raz pierwszy opolska Kuria Diecezjalna zaangażowała się w organizację orszaku Trzech Króli, który wyruszył spod Katedry w Opolu aż pod parafię św. Józefa w Szczepanowicach w Opolu. Uczestniczył w orszaku Józef Gorzkowski, który nagrał m.in dla czytelników NGO ten ponad tysięczny przemarsz ulicami Opola, mimo niesprzyjającej aury.

 Przypomnijmy, że święto to powstało w Egipcie ok. III w. i rozprzestrzeniło się na Wschodzie. Na Zachodzie obchodzone jest od końca IV w., zanim jeszcze zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Należy do najstarszych świąt, podczas których czczono prawdę o „Słowie, które stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Święto Objawienia Pańskiego łączy narodziny Zbawiciela z trzema innymi wydarzeniami: z pokłonem Mędrców, z chrztem Jezusa w Jordanie i cudem w Kanie Galilejskiej. Istotę tego święta pięknie wyjaśnił dwa lata temu ks. Tomasz Jaklewicz w numerze „Gościa Niedzielnego”:

„To święto trzeba widzieć w ścisłym połączeniu z Bożym Narodzeniem. O ile 25 grudnia koncentrujemy się na przyjściu Boga na świat w ludzkiej postaci, to 6 stycznia uświadamiamy sobie, że to wydarzenie domaga się odpowiedzi. Bóg się objawił, człowiek powinien oddać Mu pokłon. (…) Kto kłania się Bogu, ten jest prawdziwie wolny, nie musi już kłaniać się żadnym ziemskim potęgom, bożkom, czy układom, żyje z podniesionym czołem”.

Oprac. TK

  1. | ID: 6914a1a9 | #1

    Jakże piękny orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Opola .Gratuluję inwencji,chęci, zarówno tym maleńkim opolanom jak i tym większym Podziękowania dla kapłanów,siostr zakonnych, strazy,policji.orkiestry.p.Gorzkowskiego.Stajenka wywarła na mnie niesamowite wrażenie.Ognie wprowadziły świetlisty nastrój.A i korony na większości głów pokazały nie tylko plastyczne zaciecie młodziezy. Dziękuję @ Redakcji NGO A takze podziekowac trzeba Koniom,ze szczesliwie dowiozły Królów .K+B+M.

  2. Koperek
    | ID: 91f03695 | #2

    dzięki za foty!

Komentarze są zamknięte