Z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Opolu odbędzie się szereg imprez upamiętniających to niezwykle ważne wydarzenie.
godz. 9.00 zbiórka przy ul. ul. Sosnkowskiego 12 (Stadion Lekkoatletyczny) – Bieg i Marsz Niepodległości
Program imprezy:
10:00 – MARSZ NORDIC WALKING 3000 m
11:00 – BIEG OTWARTY KOBIET I MĘŻCZYZN w kat. do 18 roku życia – 2000 m
11:15 – BIEG OTWARTY KOBIET w kat. do 18 – 35 roku życia oraz powyżej 35 roku życia – 4000 m
11:45 – BIEG OTWARTY MĘŻCZYZN do 18 – 35 roku życia oraz powyżej 35 roku życia – 5000 m
Warunki uczestnictwa: [email protected], tel. /77/ 455 62 24, w dniu zawodów od godz. 9:00. Uwaga! Chętni powyżej 18 lat startują na własną odpowiedzialność, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, natomiast młodzież poniżej 16 roku może startować za pisemną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów. Wzory do pobrania ze strony www.mosir.opole.pl
godz. 9.45 zbiórka na pl. Mickiewicza – IV Opolski Rowerowy Rajd Niepodległości
Opolski Klub Turystyki Rowerowej „Rajder” zaprasza na IV Opolski Rowerowy Rajd Niepodległości w dniu 11 listopada. Trasa: grobowiec Edmunda Osmańczyka koło kościoła „Na Górce”, pomniki na pl. Wolności, stary cmentarz na ul. Wrocławskiej – pomnik Powstańców Śląskich oraz Walczących o Wolność Opolszczyzny, z cmentarza wyjeżdżamy ok. 11 i przez Wyspę Pasieka (ul. Piastowska) pojedziemy trasą nadodrzańską przez Groszowice, Grotowice, Przywory i Miedzianą do Kosorowic – pomnik Powstańca Śląskiego Karola Pawlety, z Kosorowic trasa prowadzi przez las do leśnego miejsca odpoczynku „Lis”, gdzie będziemy do ok. 15.30, przy ognisku pieczenie kiełbasy i śpiewanie okolicznościowych piosenek. Powrót do Opola przez Grudzice indywidualnie lub w grupie do ok. 16.30. Cała trasa liczy ok. 45 km i może zostać częściowo skrócona w wypadku niesprzyjającej pogody z pominięciem Kosorowic: 1. wariant tylko po Opolu ok. 5-6 km, 2. wariant po Opolu i dalej przez Groszowice i Malinę do leśnego miejsca odpoczynku „Lis” ok. 30 km, 3. wariant trasa przez Kosorowice ok. 45 km.
godz. 10.30 – Msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Opolskiej – miejskie obchody 94. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Prezydent Miasta Opola i Przewodniczący Rady Miasta Opola zapraszają na miejskie obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz festyn niepodległościowy w Amfiteatrze.
Oficjalna część obchodów rozpocznie się Mszą świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Opolskiej o godz. 10:30. Eucharystii przewodniczyć będzie opolski biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.
Godzinę później poczty sztandarowe w asyście Szwadronu Kawalerii Konnej przejdą pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego (trasa: ul. Katedralna, Piastowska, Zamkowa, Pl. Wolności), gdzie o 11:50 odbędą się uroczyste obchody.
godz. 13.00 ul. Barlickiego 14a (Amfiteatr) – festyn niepodległościowy
Prezydent Miasta Opola i Przewodniczący Rady Miasta Opola zapraszają na festyn niepodległościowy w Amfiteatrze.
W programie:
13.00 Uroczyste rozpoczęcie, przywitanie gości,
13.10 Zespół Pieśni i Tańca Opole
13.20 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte,
13.45 Męski Zespół Wokalny Camerton – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,
14.05 Orkiestra Górażdże
14.20 Zespół Pieśni i Tańca Opole
14.35 Męski Zespół Wokalny Camerton – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,
15.00 Bitwa orkiestr
Prowadzenie: Maria Przebindowska
POCZĘSTUNEK — GROCHÓWKEA, BIGOS ORAZ KOŁACZ!!!
Rynek
13.00 Pokaz sprzętu wojskowego
POCZĘSTUNEK – WOJSKOWY KAPUŚNIAK!!!
godz. 18.00 plac przed opolską Katedrą – Ognisko Patriotyczne z okazji Święta Niepodległości
Organizatorem ogniska jest Zespół Szkół Katolickich w Opolu, który zaprosił do udziału różne organizacje. To już drugie takie ognisko organizowane przez opolskie szkoły katolickie. W programie śpiewanie pieśni patriotycznych oraz występ przygotowany przez uczniów – organizatorów. Przyjdź, zabierz ze sobą przyjaciół, rodziców, znajomych, a nawet sympatycznych nieznajomych. Pośpiewamy i pocieszymy się niepodległością.
Na zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli m.in. członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, członkowie opolskiego Klubu Gazety Polskiej, NSZZ „Solidarność”, Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej i inni.
Oprac. TK
Z Opola – należy brać przykład. Nysa i ościenne gminy też będą świętowały.
Odsyłam do nr 45 „Nowin Nyskich”., gdzie zamieszczono programy obchodów.
Są bardzo ciekawe i urozmaicone.
M.in. „”Biesiada” w jednej z restauracji ze śpiewaniem
piosenek patriotycznych i nie tylko,ale należy zabrać „Śpiewnik nyski” – NTSK Nysa.
Dziękuję za program nie omieszkam uczestniczyć w tych uroczystościach
@NGO Dziękuję za film pt.Marsz Niepodległości.
Ja również wezmę w uroczystościach udział!