Agnieszka Kozłowska-Rajewicz: Jest niewielka szansa, że ustawa o związkach partnerskich będzie zaakceptowania już w tej kadencji

Redaktor Obywatelski2

 – W tej kadencji Sejmu dojdzie do głosowania nad ustawą o związkach partnerskich – uważa Agnieszka Kozłowska–Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. Jednak szanse na to, że zostanie zaakceptowana przez sejmową większość, ocenia jako niewielkie. Na początku września do Sejmu skierowany został projekt autorstwa Pawła Dunina, posła Platformy Obywatelskiej.

 – Wszystkie ustawy, które są kontrowersyjne, podlegają najpierw bardzo długiej dyskusji, potem są głosowane. Jestem przekonana, że dojdzie do tego w tej kadencji Sejmu. Jaki będzie jego przebieg, nie wiem. Istnieje niewielka szansa, że ta ustawa już w tej kadencji zostanie zaakceptowania, choć pewnie bez znaczącej większości sejmowej. Wykluczyć tego nie można – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Agnieszka Kozłowska–Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

W lipcu posłowie, w tym również politycy PO, odrzucili pomysł skierowania do pierwszego czytania projektu Ruchu Palikota i SLD. Wspólny pomysł przedstawicieli obu partii (choć złożony do Sejmu w czterech osobnych projektach) zakładał wprowadzenie do prawa instytucji związków partnerskich (hetero- i homoseksualnych) i przyznania im  przywilejów podatkowych.

W Sejmie jest już kolejny kontrowersyjny projekt, tym razem posła PO Pawła Dunina.

 – Projekt posła Dunina jest moim zdaniem bardzo dobrze napisany pod względem prawnym, legislacyjnym. Odpowiada na oczekiwania społeczne, bo dość duża grupa osób żyje w związkach nieformalnych i mają prawo mieć zabezpieczone kwestie finansowe i emocjonalne w minimalnym choćby zakresie – mówi pełnomocniczka.

Projekt dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Uregulowano w nim m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów czy obowiązku alimentacyjnego, ale również dostępu do informacji medycznej o partnerze i prawo do decydowania o pochówku. Nie ma natomiast zapisów o wspólnym rozliczaniu się z fiskusem takich par.

Przeciwnicy pomysłu argumentują, że projekt jest niekonstytucyjny ze względu na to, że zrównuje prawa małżeństw i związków partnerskich. Miałoby to naruszać artykuł mówiący o tym, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, który znajduje się pod szczególną ochroną państwa.

Sam autor projektu nie zgadza się z tymi zarzutami i wielokrotnie podkreślał, że projekt nie stwarza instytucji paramałżeństwa i nie zrównuje związków partnerskich z małżeństwami.

 – Związek partnerski nie zastąpi instytucji małżeństwa. Małżeństwo jest uświęcone. Jest aktem zawieranym albo przed państwem, albo w kościele. Związek partnerski jest formą zabezpieczenia takiego etapu, który jest przed małżeństwem, albo też dotyczy tych osób, które nie mają możliwości zawrzeć małżeństwa. Myślę tutaj o parach jednopłciowych – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Jak podkreśla, nie zgadza się z opiniami, że przyjęcie projektu otworzy drzwi kolejnym, które np. umożliwią parom jednopłciowym adopcję dzieci.

 – Zmiana prawa może nastąpić wtedy, kiedy uzyska większość sejmową, a ją uzyskuje się wtedy, kiedy domaga się tego większość społeczna. Więc dopóki będzie tak, jak teraz, że 90 proc. Polaków nie akceptuje takiego pomysłu, żeby pary jednopłciowe mogły adoptować dzieci, dopóty nie sądzę, żeby tego rodzaju przepis albo akt prawny był w Sejmie przegłosowany – wyjaśnia pełnomocniczka rządu.

Z raportu międzynarodowej organizacji ILGA, zajmującej się problemami mniejszości seksualnych wynika, że Polska zajmuje 30. miejsce wśród 49 państw europejskich, jeśli chodzi o poszanowanie praw mniejszości seksualnych. Uzyskała 2 punkty na 30 możliwych. Tyle samo, co Estonia, Grecja i Kosowo.

oprac: ŁŻ

 1. Jarek
  | ID: a23d4ccf | #1

  Pedalstwo dotyczy paru tysięcy ludzi w Polsce. Niech zasrane PO zajmie się najniższą krajową – jak na razie Platforma tylko okrada społeczeństwo dbając o swoich urzędników (członkowie partii) aby im żyło się lepiej.

  Dzisiaj widać to gołym okiem że podatki normalnego Kowalskiego idą na urzędników platformianych, których miało być mniej a jest więcej.

 2. | ID: 9cdbf497 | #2

  Sejm powinien podjąć uchwałe, aby leczyć pedofilstwo , bo to jest wg mnie ,choroba.!
  Wszystko, co Niekontrolowane jak parabanki .parapiramidki .paraludzie, paradzieci, parateściowie,. itp……. to dziwolągi, i niczego dobrego nie wniosą do życia stadnego,jakim są Polacy.!
  Tylko małżeństwo kobiety i mężczyzny, tworzy Rodzinę,którą należy wzmacniać i jej pomagać,jeżeli taka potrzeba zaistnieje.
  Tylko w Rodzinie jest miłość! Miłość to siła nabywcza szczęścia.!
  Posłowie z prawa i lewa marnują czas, na głupie tematy ,a gospodarka leży i kwiczy.
  Oni nic nie słyszą. ani też, rozszerzającej się biedy – nie widzą.
  Ale takich nieudaczników wybraliśmy.
  Motto: Cierpcie, boście zasłużyli !

Komentarze są zamknięte