Brzeg wygrał bitwę o pamięć o Pileckim i Żołnierzach Wyklętych

Niezależna Gazeta Obywatelska9

Niedziela 13 maja 2012 r. przejdzie do historii Brzegu. W 111. Rocznicę urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego około 400 mieszkańców miasta, w tym głównie młodzież, po raz pierwszy uczcili marszem pamięć o wielkim Polaku i bohaterze narodowym. Były inscenizacje i scenki teatralne, wielkoformatowe projekcje krótkich filmów wzdłuż trasy przemarszu, modlitwa i skupienie, a także ogromne pokłady patriotyzmu i pozytywnej energii płynącej z uśmiechniętych twarzy uczestników. Były świece i biało-czerwone barwy dumnie powiewające na wietrze. Słowem, było wszystko to, co na tego typu marszach powinno być.

Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego i Żołnierzy Wyklętych w Brzegu rozpoczął się uroczystą Mszą św. o godz. 19.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego celebrowaną przez  ks. majora Grzegorza Krupskiego, proboszcza parafii wojskowej w Brzegu oraz księdza Grzegorz Pazdro z parfii Miłosierdzia Bożego. Wygłoszone  kazanie przez ks. Pazdro było wzruszające i poruszające. – „To nam odbierano siłę, która ich ożywiała. Moc działania i pięknego życia – życia dla innych. Bo przecież nie walczyli o nowy samochód czy telewizor, ale o nasze dziedzictwo o Polskę. (…) Człowiek który zna swoją historię, zna swoją tożsamość, jest dumny z tego kim jest, to takiego człowieka nie da się łatwo zgiąć. Bo taki człowiek potrafi do końca do śmierci jak oni – być wolny. Amen”.

Po uroczystej Mszy św. pod kościołem Miłosierdzia Bożego miała miejsce prezentacja multimedialna oraz krótkie wprowadzenie na temat Żołnierzy Wyklętych, a także wspomnienie o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Po godzinie 20.00 uformowany pochód prowadzony przez zorganizowaną grupę motocyklistów ruszył głównymi ulicami Brzegu pod Zamek Piastów Śląskich. Marsz trwał ponad półtorej godziny. Na trasie przemarszu miały miejsce wielkoformatowe pokazy multimedialne wyświetlane na budynkach miasta, inscenizujące sceny z życia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych i młodzieży z brzeskich liceów – m.in. ubeckiego przesłuchania, rozstrzelania ludności cywilnej przez Wermacht, a także leśnej potyczki. Wśród uczestników widać było łzy wzruszenia. W czasie przemarszu skandowano patriotyczne hasła takie jak: „Bóg, Honor Ojczyzna”, „O Pileckim pamiętamy”, „Narodowa Opolszczyzna”, „Jesteśmy dumny z naszej historii”, „Wielka Polska katolicka”, „Pileckiego pamiętamy, jego czyny wysławiamy”, „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, „Nigdy więcej komunizmu”, „Wysłannicy Związku Radzieckiego nie złamali Pileckiego”, i wiele innych. Hasła przeplatane były modlitwami i patriotycznymi pieśniami, które płynęły z głośników umieszczonych na wojskowym jeepie.

Przed bramą brzeskiego więzienia na ul. Długiej, w którym w okresie stalinowskim mieściła się ubecka katownia, organizatorzy złożyli symboliczny wieniec, oddając cześć ofiarom komunizmu. Marsz wywołał zainteresowanie wśród osadzonych więźniów, którzy zainteresowani tym co się dzieje krzyczeli: „uwolnić więźniów”.

Marsz zakończył się ok. godz. 21.30 inscenizacją śmierci Rotmistrza Pileckiego w wykonaniu Teatru Cieni. Potem na scenie ustawionej na dziedzińcu piastowskiego zamku odbył się patriotyczny koncert. Młodzi artyści brzescy, absolwenci szkół muzycznych zaprezentowali własne aranżacje utworów takich jak m.in. „Prośba” Zbigniewa Herberta, „Taki Kraj” Pietrzaka czy wreszcie „Miejcie Nadzieję”, którego wykonawcą był m.in. Wójcicki. Koncertowi towarzyszył multimedialny pokaz – na białej płachcie o wymiarach 16 x 10 m rozciągniętej na zamkowym dziedzińcu w trakcie utworów muzycznych wyświetlane były fragmenty filmów i etiudy poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Organizatorem uroczystości był Łukasz Fomicz, młody nauczyciel geografii i etyki z Brzegu, który przyznał, że inicjatywa marszu zrodziła się z refleksji nad czasami nam współczesnymi, w których daje się zaobserwować wszelkiego rodzaju bezideowość przenikającą szczególnie życie młodych ludzi. Fomicz zaangażował się  również m.in. w ubiegłoroczną opolską mobilizację na Marsz Niepodległości, zorganizowaną pod patronatem NGO.

Autor: Tomasz Kwiatek, współpraca Tomasz Greniuch

 1. Piotr Rubas
  | ID: 9fe398b8 | #1

  Pieknie!

 2. Wilk
 3. TomekWLKP
  | ID: 2f19cb7a | #4

  Cześć, jestem kibicem Śląska, znalazłem link do relacji z marszu na jednej ze stron fanów WKS-u.
  Chcę Wam powiedzieć, że wykonaliście świetną robotę, jestem pod wielkim wrażeniem. Brawo!

 4. Wrocławski ŚLĄSK
  | ID: 7f2eafb4 | #5

  Szacunek za pamięć.Nie damy zginąć poległym!!!!!.Pozdrowienia z Wrocławia

 5. WKS SLASK!!!
  | ID: cac62b21 | #6

  takie widoki dają nadzieję że są jeszcze normalni młodzi ludzie w Polsce… BRAWO!!!

 6. 7 czerwca 2012, 10:01 | #1
 7. eeewr
  | ID: 6014a2eb | #7

  Cos nic nie slysze o bandytach z UPA___!!!!!!Teray jest okres kiedz to 70 lat temu bydlo ukrainskie UPA dokonalo HOLOKAUSTU na POLSKICH KRESACH na POLAKACH.!!!Opraewcy z UPA yamordowali okmolo 350 tzy.POLAKOW:!!!Smierc bandytom UPOWSKIM w ciezkich mekach!!!!

 8. 7 czerwca 2012, 14:21 | #2
Komentarze są zamknięte