17. Jakie mogą być późniejsze komplikacje poaborcyjne?
Niezależnie od tego, czy u kobiety poddającej się aborcji wystąpią bezpośrednie komplikacje, w późniejszym czasie może ona odczuć następujące skutki przerwania ciąży:
Dzieci upośledzone lub martwe porody: Kobiety, których krew ma odczyn ujemny (Rh-), a które nie przyjmują surowicy (Rho(D)immumogluliny), mogą reagować na krew z czynnikiem pozytywnym ojca, co u przyszłych dzieci grozi ryzykiem zniszczenia krwinek czerwonych (choroby hemolityczne) i może prowadzić do opisanych wyżej komplikacji.
Stan zapalny miednicy małej: Ta choroba miednicy „jest chorobą poważną, częstą konsekwencją przerwania ciąży. Jej występowanie sygnalizowane jest w 30% przypadków”.6 Choroba ta może prowadzić do poronień, bezpłodności i do chronicznych bólów miednicy.
Poronienia samoistne: Kobiety, które poddały się aborcji, częściej narażone są na ryzyko poronień samoistnych, przy czym możliwość ich wystąpienia jest o 35% większa niż u kobiet, które nigdy nie przerwały ciąży.
Trudny poród: Kobiety, które poddały się aborcji, narażone są na ryzyko komplikacji podczas przyszłych porodów i kolejnych ciąż.
Przedwczesne porody: Urodzenie wcześniaka zdarza się 2-3 razy częściej u kobiet, które więcej niż jeden raz poddały się aborcji, niż u tych, które nigdy nie przerwały ciąży.
Rak piersi: Istnieją poważne przesłanki, by przypuszczać, iż przerwanie ciąży może spowodować wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi, w szczególności jeżeli dokonano aborcji pierwszego dziecka.
Miriam Cain pisze, że „kobiety, które poddały się aborcji w trakcie pierwszego trymestru ciąży, podwajają ryzyko wystąpienia u nich raka piersi w porównaniu z kobietami, które donoszą ciążę do końca”.7
Ciąża pozamaciczna: W przypadku ciąży pozamacicznej dziecko rozwija się w jajowodzie, a nie w macicy, co w konsekwencji powoduje niebezpieczeństwo śmierci matki na skutek pęknięcia jajowodu.
U kobiet, które poddały się aborcji, daje się zauważyć poważny wzrost8 współczynnika występowania ciąż pozamacicznych. Badania naukowe wykazują, iż ryzyko ciąży pozamacicznej wzrasta podwójnie po pierwszej aborcji, a po drugiej może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Niebezpieczeństwo wzrasta przy zastosowaniu pigułki RU-486, która jest nieskuteczna w przypadku ciąż pozamacicznych, a ponieważ wywołuje krwawienie, wytwarza błędne przekonanie, że kobieta nie jest już w ciąży.
Za: „50 pytań i odpowiedzi o aborcji”, Rozdział I — Skutki przerywania ciąży. Wydawca: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi
Sprzeciwiasz się temu. Dołącz do uczestników Marszu dla Życia i Rodziny