Jak się okazuje, wśród zalewu złych wiadomości o korupcji, katastrofach i nadużyciach, jest wreszcie jakaś informacja pozytywna. Oto minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił projekt tzw. „deregulacji” czyli otwarcia 50 zawodów, na które obecnie potrzebna była zgoda korporacji dany zawód wykonującej. Jest to dobra decyzja ministra, za która należą mu się pochwały. Oby na tym nie zakończył swojej reformatorskiej działalności! Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
Z Chorzowa pochodził Kurt Alder (1902-1958), niemiecki profesor chemii organicznej, laureat Nagrody Nobla z chemii w 1950 r. za odkrycie i badania nad reakcjami skoordynowanymi z udziałem dienów. Rodzice Kurta pochodzili z rodzin chłopskich. Ojciec był nauczycielem w szkole powszechnej nr 3 w Królewskiej Hucie (ówczesna nazwa Chorzowa). Kurt młodość spędził w Chorzowie. Czytaj więcej…
Sportowy rozkład jazdy: siatkówka, futsal, koszykówka, piłka ręczna i nożna
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Fart Kielce (piątek 18, sobota 17)
Stal Nysa – Ślepsk Suwałki (sobota 17)
AZS Politechnika Opolska – Spodek Katowice (sobota 17, niedziela 12) Czytaj więcej…
NIK krytycznie o katastrofie smoleńskiej
Wyjazdy najważniejszych osób w państwie, korzystających z lotnictwa transportowego Sił Zbrojnych RP, były w latach 2005-2010 organizowane w sposób, który nie gwarantował należytego poziomu bezpieczeństwa. Brakowało spójnego systemu procedur, a istniejące przepisy były w wielu wypadkach lekceważone, czego tragicznym przykładem jest lot z 10 kwietnia 2010 r., który w myśl obowiązującego w Polsce prawa w ogóle nie powinien się odbyć. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 360. rocznica wykorzystania po raz pierwszy prawa liberum veto
Dzień 9 marca 1652 r. to umowna data wykorzystania po raz pierwszy przez posła trockiego Władysława Wiktoryna Sicińskiego (1615-1672) prawa zwyczajowego liberum veto (z łacińskiego dosłownie – „wolne «nie pozwalam»„), zezwalającego jednemu posłowi na zerwanie sejmu i unieważnienie także wszystkich wcześniejszych jego uchwał. Czytaj więcej…