Archiwum

Archiwum dla 07/03/2012

Prokuratura chce 2 lat więzienia dla Prezydenta Zembaczyńskiego!

Redaktor Obywatelski 2

Prokuratura w Bielsku-Białej domaga się kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat dla Prezydenta Miasta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego (PO). Dodatkowo prokurator domaga się zapłaty grzywny wysokości 100 tys. złotych.

Sprawa toczy się od 10 lat a dotyczy przekroczenia uprawnień i udzielenia kredytu na 1,5 mln złotych przez trójkę opolan w tym Ryszarda Zembaczyńskiego który w 2001 roku był dyrektorem oddziału banku BOŚ. Czytaj więcej…

Liderzy Solidarnej Polski w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

W sobotę 10 marca do Opola przyjadą liderzy Solidarnej Polski europosłowie Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański oraz poseł Beata Kempa.

O godz. 11.00 w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Al. Przyjaźni 12 w Opolu odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami naszego regionu. Wstęp wolny. Czytaj więcej…

Utrudniony dostęp do informacji publicznej o naborach na urzędników w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jeśli mieszkaniec miasta chciałby, przykładowo, dowiedzieć się szczegółów na temat konkursu na dyrektora MOSiRu w Opolu, to będzie musiał wykazać wiele cierpliwości w poszukiwaniu takich podstawowych informacji jak wymagania stawiane kandydatom, czy nazwiska osób aplikujących o ten wakat. – „Od dłuższego czasu nie mogę zobaczyć ani listy osób, które starały się na stanowisko kierownicze, jak w przypadku MOSiRu, zresztą ogłoszenie z wymogami znika po ogłoszeniu wyniku” – żali się NGO stały cztelnik interesujący się tym, co się dzieje w Opolu. Czytaj więcej…

Konsultacje społeczne Strategii rozwoju Opola w latach 2012 -2020

Redaktor Obywatelski

W marcu rozpoczynają się konsultacje społeczne części postulatywnej dokumentu Strategii. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola do wypowiedzenia się na temat priorytetów rozwoju miasta.

W marcu prace nad nową Strategią rozwoju Opola na lata 2012-2020 wkroczyły w fazę końcową. Przy udziale zespołu konsultacyjnego, złożonego z ekspertów Czytaj więcej…

Krzysztof Zagozda: Oświadczenie w sprawie tzw. mordu w Bzurach

Niezależna Gazeta Obywatelska 11

Komitet „Błękitna Polska” jako ciało kolegialne Stowarzyszenia Unum Principium, działając na podstawie art. 3. Kodeksu Postępowania Karnego, zwróci się do Instytutu Pamięci Narodowej o dopuszczenie swoich przedstawicieli jako czynnika społecznego do postępowania toczącego się w sprawie tzw. mordu w Bzurach.

Białostocki IPN rozpoczął śledztwo w sprawie rzekomej śmierci 20 kobiet narodowości żydowskiej, które miałyby być zamordowane w 1941 przez Polaków przynależących do politycznego obozu Narodowej Demokracji. Czytaj więcej…

Ruszył nabór do przedszkoli w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska
Jak co roku 1 marca rozpoczęto nabór do przedszkoli w Opolu. Będzie on trwał do 30 marca 2012 r. Należy pamiętać, że formularz zgłoszenia wypełniony tylko w Internecie, a niezaniesiony do przedszkola, nie bierze udziału w rekrutacji.
Prosimy wszystkich rodziców o uważne czytanie instrukcji zawartych na stronie Opolskiego Serwisu Oświatowego i spokojne przejrzenie wszystkich informacji tam zawartych. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 63. rocznica śmierci majora „Zapory”

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Major Hieronim Dekutowski „Zapora” urodził się 24 września 1918 r. w Dzikowie (ob. dzielnica Tarnobrzega). Harcerz, uczestnik kampanii wrześniowej, cichociemny zrzucony do Polski 17 września 1943 r. Legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN. W czasie okupacji niemieckiej dowodził 4 kampanią 9 pp Armii Krajowej w Inspektoracie Zamość. W styczniu 1944 r. mianowany szefem KEDYWU w Inspektoracie Lublin-Puławy. Dowodził oddziałem partyzanckim liczącym ok. 200 żołnierzy. Po wejściu na Lubelszczyznę oddziałów Armii Czerwonej, stworzył oddział samoobrony, który dokonał wielu udanych akcji przeciwko organom władzy komunistycznej. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 1012. rocznica rozpoczęcia zjazdu w Gnieźnie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Zjazd w Gnieźnie jest jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego. W marcu 1000 r. Otton III, cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego udał się na pielgrzymkę do Gniezna do grobu św. Wojciecha, męczennika zabitego w Prusach. Otton III chciał też pozyskać polskiego księcia Bolesława Chrobrego (967-1025), dla realizacji planów stworzenia uniwersalistycznego cesarstwa zachodniego, na które miały się złożyć prowincje: Galia, Romania, Germania i Sclvinia. Ta śmiała jak na tamte czasy wizja Europy i rola jaką w niej miała odgrywać Polska sprawiły, że nasz kraj awansował z dopiero co schrystianizowanego księstwa słowiańskiego do rangi sprzymierzeńca cesarstwa. Czytaj więcej…

Czy wiesz, że…?

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Dziś przypada 333. rocznica śmierci Jana Herbiniusa z Byczyny. Był on synem Eliasza (rektora szkoły w Byczynie w latach 1617-1631), który zmienił rodowe nazwisko Kapusta na formę zlatynizowaną) i przybranej córki pastora Krzysztofa Süssenbacha, znanego z przekładu Katechizmu Marcina Lutra na język polski. Osierocony w dzieciństwie, garnął się do nauki. Początkowo uczył się w Szkole Miejskiej w Byczynie, następnie od 1645 r. w gimnazjum w Toruniu. Czytaj więcej…