Każdy zna trwający 84 sekundy sławny film z miejsca katastrofy w Smoleńsku. W filmie tym słyszymy m.in. wystrzały, okrzyk/okrzyki „ubijaj tuda” i dźwięki syren, które dodają temu filmowi apokaliptycznego wymiaru. Sam Antoni Macierewicz mówi, że eksperci potwierdzają autentyczność tego filmu i wspomniane dźwięki jako wystrzały z pistoletów. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: 1500 opolan protestowało, a seksuolog u posła Biedronia
7Z Opola
Prezydent Zembaczyński założy zakładkę na stronie Opola o tytule „Opole w przebudowie”. Oto dramat. Prezydent zapomina co obiecał, co miał zrobić a co jeszcze nie zostało zrobione. Dlaczego kolejny raz musi wyręczać się mieszkańcami?
Właściciel chodnika przy ulicy Piastowskiej zablokował przejście. Od dwóch lat chce dogadać się z ratuszem. Prezydent jest głuchy i nie chce rozmawiać. Czytaj więcej…
Co tam słychać w RAŚ? Konflikt po ostatnim kongresie
1W dniu 25 stycznia br. z powodu nie stawienia się w sądzie przedstawicieli władz Ruchu Autonomii Śląska, sąd odroczył rozprawę o unieważnienie ostatniego kongresu RAŚ. Z powództwem wstąpił założyciel RAŚ Rudolf Kołodziejczyk. Pełnomocnikiem procesowym R. Kołodziejczyka jest Antoni Plewnia. Czytaj więcej…
Dyrektor aresztu na Rakowieckiej zakazuje widzeń ze Słomką [audio]
3Biuro Prasowe KPN-OP przekazuje link do rozmowy z dyrektorem więzienia przy ulicy Rakowieckiej Bogdanem Kornatowskim, gdzie przebywa Adam Słomka. Dziękujemy red. Pawłowi Pietkunowi za ujawnienie, że Służba Więzienna obawia się… Posłuchaj! Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Tynktura
Rycerz zajechał pod bramę zamku mocno już zdrożon. Tkwił w kulbace od wielu godzin i prawdę powiedziawszy niemiłosiernie bolały go lędźwie. Marzył o uwolnieniu stóp ze strzemion i przejściu choć paru kroków po bruku, zaś koń jego zasłużył na uczciwy popas.
Liczył, że zamek to gościnny, bowiem z daleka już dostrzegł spuszczony most i podniesioną bronę. Nie znał tej okolicy, trakt wybrał pierwszy raz a chorągwie na wieżach snadź od dawna musiały być wciągnięte, bowiem spełzły tak, że nie podobna było rozpoznać znaków. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 439. rocznica uchwalenia konfederacji warszawskiej
Tolerancja religijna w Polsce miała długie tradycje. Zadecydowały o tym dwa dokumenty Kazimierza Wielkiego: z 1356 r. w którym to król zatwierdził zwyczaje, wolności i przywileje w dziedzinie kultu i spraw administracyjnych dla monofizyckich Ormian, i z 1341 r., w którym zagwarantował wyznawcom Kościoła prawosławnego poszanowanie ich obrządku i obyczajów. Tolerancją cieszyli się w Polsce również Żydzi, Tatarzy i Karaimi pochodzenia tureckiego. Czytaj więcej…
Sprawa Byrdaka: Jak nasze państwo nie działa
4Tadeusz Byrdak to właściciel kamienicy przy ul. Piastowskiej 4 w Opolu. Już od dwóch lat domaga się od miasta Opola zapłaty za użytkowanie terenu pod jego kamienicą przez pieszych. W ostatnim czasie gdy Ratusz stanowczo odciął się od roszczeń pana Tadeusza, zdecydował się on na zablokowanie przejścia pod swoją kamienicą łańcuchem z doczepioną do niego tablicą z przeprosinami dla mieszkańców miasta Opola za zaistniałą sytuację w formie wiersza. Czytaj więcej…