Na Opolszczyźnie istniały zakony templariuszy. Templariusze czy inaczej Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, który działał od XII do XIV wieku posiadał swoje szeregi również na Opolszczyźnie.
Templariusze przebywali na zamkach w Rogowie Opolskim, Krapkowicach oraz na zamku w Otmęcie, po którym zostały tylko niewielkie ruiny. W całości zachowała się jedynie jego wieża, która obecnie jest integralną częścią kościoła parafialnego. Według legendy zamki w Rogowie i Otmęcie łączył podziemny korytarz. Przypuszcza się, że połączenie miały również z Obrowcem i Krapkowicami. Ślady rycerzy wiodą także do Prudnika, gdzie mieli zbudować pierwszy drewniany zamek w tej okolicy.
Część organizacji masońskich uważa się za spadkobierców zakonu templariuszy. Podczas swoich spotkań przebierają się w habity, podobne do tych, które nosili rycerze zakonu.
Autor: Łukasz Żygadło
To tylko lokalne legendy. Zamki w Rogowie, Otmęcie i Krapkowicach pochodzą z późniejszych czasów. Naprawdę żadnych templariuszy tutaj nie było. Najbliższa komandoria templariuszy znajdowała się w Oleśnicy Małej na Dolnym Śląsku.
Termin Opolszczyzna to semantyczny bękart, który nie ma więcej jak 70 lat. Litości!!! Czy nie stać autora na odrobinę rzetelności dziennikarskiej?