Wybrzmiały ostatnie słowa pieśni kończącej Apel Jasnogórski. W Kaplicy pozostały członkinie Instytutu Prymasowskiego, które, jak co miesiąc, zebrały się na modlitwie w intencji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ci, którzy przybyli z różnych stron kraju modlić się za Polskę. Rozglądam się wokół: jakie zobaczę twarze? Ile nas? To, co ujrzałam, przerosło moje oczekiwania. Spodziewałam się zobaczyć ludzi starszych, tymczasem Jasnogórską Panią otaczali ludzie młodzi, a nawet bardzo młodzi – kobiety i mężczyźni, całe rodziny, przybyłe nawet z małymi dziećmi. Czytaj więcej…
Skandal za skandalem …
12 stycznia br. SO w Warszawie uznał w swojej „mądrości” konieczność posłania do więzienia Adama Słomki, jako jedynego, który zapłacił pobytem w jednostce penitencjarnej w związku z wprowadzeniem Stanu Wojennego.
– Stołeczny sąd rejonowy uniewinnił w poniedziałek pięciu obywateli Niemiec obwinionych o chuligańskie zakłócenie porządku na Nowym Świecie podczas manifestacji 11 listopada zeszłego roku – poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek. Czytaj więcej…
Remont dworca PKP w Opolu rusza jeszcze w tym kwartale
Blisko 10 mln złotych wyniesie koszt remontu zabytkowego dworca PKP w Opolu. Prace mają ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dworzec będzie miał dorobione zabytkowe elementy, oraz zostanie zmieniona po części jego elewacja.
Zmieni się również parking przed dworcem. Powstanie tam małe rondo, oraz chodniki dla pieszych. Parking dla samochodów osobowych, zostanie przeniesiony, jednak pozostanie w bliskiej odległości od wejścia głównego. Całość prac ma zakończyć się na początku 2013 r. Czytaj więcej…
Od przyszłego tygodnia czeka nas druga fala demonstracji
26Protesty przeciw ACTA już w niedzielę „zaczyna” Brzeg. W tym samym dniu, w Warszawie, ma się odbyć zjazd organizatorów protestów z całego kraju, który ma na cele skoordynowanie działań.
Kontaktują się w specjalnie stworzonej grupie na facebooku, zastrzeżonej wyłącznie dla organizatorów. Spontaniczność i towarzysząca jej improwizacja, cechująca pierwsze dni protestu zastąpiła celowość i planowanie. Czytaj więcej…
Indie: nawracają się mordercy chrześcijan z Orissy!
W stanie Orissa w Indiach, w którym cztery lata temu doszło do brutalnego ataku na chrześcijan (m.in. do gwałtów i palenia żywcem), dzieją się rzeczy niezwykłe: wiara prześladowanych umacnia się, a dawni oprawcy masowo się nawracają!
Korespondent National Catholic Register w Indiach, Anko Akkara donosi, że tegoroczny Nowy Rok we wsi Gadragam, położonej w indyjskim stanie Orissa był szczególnie radosny. Czytaj więcej…
Organizatorzy protestów anty – ACTA przeciwko Palikotowi
4Osoby, które organizowały w całej Polsce protesty przeciwko ACTA, sprzeciwiają się ostatnim działaniom Ruchu Palikota. Uważają, że próbuje zawłaszczyć ich protest i podzielić środowisko, poprzez swoje kontrowersyjne pomysły. Chodzi m.in. o umieszczenie maski na pomniku Chrystusa w Świebodzinie. W oświadczeniu jakie wystosowali czytamy: Czytaj więcej…
Adam Słomka zostanie zwolniony w czwartek 2 lutego [zmiana terminu]
W Warszawie trwa protest członków Komitetu Obrony Sprawiedliwosci przeciwko aresztowaniu opozycjonisty Adama Słomki oraz przeciwko patologii polskiego wymiaru sprawiedliwosci.
Protesty polegajace na pikietach i manifestacjach odbyły sę także w Opolu, Krakowie, Katowicach, Chojnicach, Tucholi. W tych miastach zorganizowały je zawiązane po aresztowaniu Słomki lokalne Komitety Obrony Sprawiedliwości. Podobne komitety organizują się w Częstochowie, Koszalinie i Biłgoraju. Czytaj więcej…
Trzepizur dyrektorem MOSiR-u w Opolu?
2Kto będzie zarządzał największą jednostką budżetową w Opolu? Tego jeszcze nie wiemy. Do końca marca br. na stanowisku dyrektora MOSiR-u jest jeszcze Maciej Płuska. Jak się dowiedzieliśmy, doszło do porozumienia między Płuską a Krzysztofem Kawałko, wiceprezydentem Opola odpowiadającym m.in. za sport. Na mocy tego Płuska może pracować nadal w MOSiR, ale na innym stanowisku. Niedługo ma być ogłoszony konkurs na dyrektora miejskiej jednostki. Mówi się w środowisku już bardzo głośno, że o stanowisko powalczy Janusz Trzepizur (PO). Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 27. rocznica śmierci Józefa Mackiewicza
1Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 r. w Sankt Petersburg, a zmarł 31 stycznia 1985 r. w Monachium. Był najbardziej „wyklętym” polskim pisarzem XX w. Dla komunistów, a także dla wielu działaczy emigracyjnych i opozycyjnych PRL był wrogiem publicznym numer jeden, ponieważ stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historycznej. Czytaj więcej…
Od Koszalina po Sydney w obronie Słomki
2W poniedziałek 30 stycznia przed Sądem Rejonowym w Tucholi żądano uwolnienia Adama Słomki. W pikiecie uczestniczyli: Andrzej Ikert, Andrzej Bykowski i Roman Świnka. Pikieta trwała od godziny od 14.00 przez prawie półtorej godziny w mroźne popołudnie (-10 stopni).
Jutro koszalińskiego Komitet Obrony Sprawiedliwość –„KOS”, informuje o swojej pikiecie w godz. od 12:00 do 14:00 przed Sądem Okręgowym w Koszalinie, ul.Waryńskiego 7. Czytaj więcej…
Nowy węzeł drogowy nad obwodnicą
Pod koniec marca br. ma zostać rozstrzygnięty konkurs na budowę nowego węzła drogowego na opolskiej obwodnicy, który powstanie przy skrzyżowaniu z ulicą Budowlanych.
Środki na realizację inwestycji będą pochodzić z Krajowej Rezerwy Wykonawczej, którą nasze województwo otrzymało w nagrodę za znakomite wykorzystanie środków unijnych. Cała pula wynosi blisko 6,5 mld złotych. Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta część tych środków przeznaczy właśnie na wiadukt, który usprawni ruch na miejskiej obwodnicy. Czytaj więcej…
Diecezja Gliwicka ma nowego pasterza bp. Jana Kopca
1W sobotę odbył się Ingres biskupa Jana Kopca do gliwickiej katedry. Hierarcha zastąpił pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej, bp. Jana Wieczorka, który przechodzi na emeryturę. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Kazimierz Nycz, abp Alfons Nossol, abp Wiktor Skworc, abp Damian Zimoń oraz arcybiskupi, biskupi, księża, zakonnice, władze państwowe, samorządowe oraz liczni wierni. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że …?
Osiedle w Jedlicach (gmina Ozimek, powiat opolski) jest reliktem kolonizacji fryderycjańskiej podjętej w 2 połowie XVIII w. przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego po zajęciu Śląska. Osiedle wytyczono w 1775 r. na planie koła, z wewnętrznym placem (w centrum studnia) otoczonym ulicą, według projektu J. M. Pohlmanna. Jeden sektor koła przeznaczono na dwa budynki huty żelaza, rozdzielone kanałem roboczym z Małej Panwi, w pozostałych było pięć robotniczych domów wielorodzinnych. Do dziś zachował się jeden budynek huty Czytaj więcej…
Walka o suwerenność Polski w cieniu traktatu lizbońskiego…
7Wielu przezornych ludzi ostrzegało przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i negatywnymi następstwami tej decyzji, ale w okresie, gdy dokonywano „anschlussu”, byli oni powszechnie wyszydzani przez polityczny establishment i wpływowe media, jako przedstawiciele anachronicznej kasty patriotów. W „owczym pędzie” do wygodnego życia zagubiono całkowicie poczucie realizmu i przyzwoitości, a krajowi decydenci owładnięci wizjami oszałamiających karier na unijnych salonach, w ogóle nie przejmowali się warunkami naszej akcesji Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 162. rocznica urodzin Aleksandra Gierymskiego, wybitnego polskiego malarza
Ignacy Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 r. w Warszawie. Był wybitnym polskim malarzem, przedstawicielem realizmu, prekursorem polskiego impresjonizmu.
Aleksander Gierymski ukończył III Gimnazjum Rządowe w Warszawie w 1867 r. i w tym samym roku rozpoczął studia w Klasie Rysunkowej w Warszawie. W latach 1868–1872 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył ze złotym medalem. Wyróżnienie otrzymał za swoją pracę dyplomową Kupiec wenecki. Czytaj więcej…
Dyskusja otwarta: „Honor – jego znaczenie wczoraj i dziś”
7Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Patryka Jakiego zaprasza w najbliższy wtorek, 31 stycznia 2012r. na otwarte spotkanie dyskusyjne pt. Honor – jego znaczenie wczoraj i dziś.
Rozmowy poprowadzi Pan Eugeniusz Szmak i będzie to pierwsza dyskusja z nowego cyklu pt. Polskie znaki zapytania.
Spotkanie odbędzie się w Biurze Poselskim Patryka Jakiego w Opolu, na ul. Damrota 4/37. Godzina: 17.00. Czytaj więcej…
Potrzeba ideii
30W ostatnich dniach na fali protestów przeciw ACTA, na ulice Polskich miast wyszło ponad 100 000, przeważnie młodych, ludzi.
Obserwowaliśmy już wiele protestów i demonstracji. Wszystkie jednak miały charakter wybitnie branżowy, odwołujący się do konkretnej grupy zawodowej (górnicy, stoczniowcy, pielęgniarki itd.). Tymczasem w sprawie ACTA wspólnym mianownikiem łączącym protestujących nie jest wykonywany zawód ale… nieskrępowany dostęp do internetu. Czytaj więcej…
Smoleńskie wystrzały
2Każdy zna trwający 84 sekundy sławny film z miejsca katastrofy w Smoleńsku. W filmie tym słyszymy m.in. wystrzały, okrzyk/okrzyki „ubijaj tuda” i dźwięki syren, które dodają temu filmowi apokaliptycznego wymiaru. Sam Antoni Macierewicz mówi, że eksperci potwierdzają autentyczność tego filmu i wspomniane dźwięki jako wystrzały z pistoletów. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: 1500 opolan protestowało, a seksuolog u posła Biedronia
7Z Opola
Prezydent Zembaczyński założy zakładkę na stronie Opola o tytule „Opole w przebudowie”. Oto dramat. Prezydent zapomina co obiecał, co miał zrobić a co jeszcze nie zostało zrobione. Dlaczego kolejny raz musi wyręczać się mieszkańcami?
Właściciel chodnika przy ulicy Piastowskiej zablokował przejście. Od dwóch lat chce dogadać się z ratuszem. Prezydent jest głuchy i nie chce rozmawiać. Czytaj więcej…
Co tam słychać w RAŚ? Konflikt po ostatnim kongresie
1W dniu 25 stycznia br. z powodu nie stawienia się w sądzie przedstawicieli władz Ruchu Autonomii Śląska, sąd odroczył rozprawę o unieważnienie ostatniego kongresu RAŚ. Z powództwem wstąpił założyciel RAŚ Rudolf Kołodziejczyk. Pełnomocnikiem procesowym R. Kołodziejczyka jest Antoni Plewnia. Czytaj więcej…
Dyrektor aresztu na Rakowieckiej zakazuje widzeń ze Słomką [audio]
3Biuro Prasowe KPN-OP przekazuje link do rozmowy z dyrektorem więzienia przy ulicy Rakowieckiej Bogdanem Kornatowskim, gdzie przebywa Adam Słomka. Dziękujemy red. Pawłowi Pietkunowi za ujawnienie, że Służba Więzienna obawia się… Posłuchaj! Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Tynktura
Rycerz zajechał pod bramę zamku mocno już zdrożon. Tkwił w kulbace od wielu godzin i prawdę powiedziawszy niemiłosiernie bolały go lędźwie. Marzył o uwolnieniu stóp ze strzemion i przejściu choć paru kroków po bruku, zaś koń jego zasłużył na uczciwy popas.
Liczył, że zamek to gościnny, bowiem z daleka już dostrzegł spuszczony most i podniesioną bronę. Nie znał tej okolicy, trakt wybrał pierwszy raz a chorągwie na wieżach snadź od dawna musiały być wciągnięte, bowiem spełzły tak, że nie podobna było rozpoznać znaków. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 439. rocznica uchwalenia konfederacji warszawskiej
Tolerancja religijna w Polsce miała długie tradycje. Zadecydowały o tym dwa dokumenty Kazimierza Wielkiego: z 1356 r. w którym to król zatwierdził zwyczaje, wolności i przywileje w dziedzinie kultu i spraw administracyjnych dla monofizyckich Ormian, i z 1341 r., w którym zagwarantował wyznawcom Kościoła prawosławnego poszanowanie ich obrządku i obyczajów. Tolerancją cieszyli się w Polsce również Żydzi, Tatarzy i Karaimi pochodzenia tureckiego. Czytaj więcej…
Sprawa Byrdaka: Jak nasze państwo nie działa
4Tadeusz Byrdak to właściciel kamienicy przy ul. Piastowskiej 4 w Opolu. Już od dwóch lat domaga się od miasta Opola zapłaty za użytkowanie terenu pod jego kamienicą przez pieszych. W ostatnim czasie gdy Ratusz stanowczo odciął się od roszczeń pana Tadeusza, zdecydował się on na zablokowanie przejścia pod swoją kamienicą łańcuchem z doczepioną do niego tablicą z przeprosinami dla mieszkańców miasta Opola za zaistniałą sytuację w formie wiersza. Czytaj więcej…
List otwarty Twórców dla Rzeczypospolitej do Dworaka ws TV Trwam
Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej oświadcza, że decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odmawiająca Fundacji Lux Veritatis koncesji na platformie cyfrowej stanowi akt dyskryminacji elektronicznych mediów katolickich. Argument braku wiarygodności finansowej ze względu na czerpanie przez Fundację znacznej części środków z darowizn jest tu czystym pretekstem. Czytaj więcej…
Przeciw ACTA głos z więzienia
2Biuro Prasowe KPN-OP informuje, że uwięziony lider Konfederacji Adam Słomka, który 12 stycznia br. zastosował w praktyce demokratyczną zasadę nieposłuszeństwa obywatelskiego w proteście wobec bezkarności totalitarnych zbrodniarzy, przekazał dziś swoje wsparcie dla protestujących przeciwko wprowadzeniu ACTA.
Informację tą potwierdziła i przekazała jego żona Beata Belkius-Słomka. Uwięziony prosi, aby przekazać swój zdecydowany sprzeciw wobec próby wprowadzenia cenzury służącej promowaniu jedynie słusznego kierunku myślenia. Czytaj więcej…
Nie można odwiedzić Słomki w więzieniu na Rakowieckiej
2Biuro Prasowe KPN-OP informuje, że mimo spełnienia wymogów formalnych na mocy decyzji dyrektora warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej legendarny lider opozycji demokratycznej w PRL dr Kornel Morawiecki nie został wpuszczony na widzenie z więźniem politycznym III RP Adamem Słomką.
Po konferencji prasowej lidera Solidarności Walczącej ok. godz. 11:00 Służba Więzienna łamiąc standardy demokratycznego państwa prawa wzmocniła izolację lidera KPN-OP. Czytaj więcej…