Eko – rozsądni: Part one – „magiczna soda”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W dzisiejszych czasach produkty ekologiczne zyskują coraz więcej zwolenników. Lansowane przez gwiazdy i celebrytów bycie „eko” stało się trendy. Jednak produkty ekologiczne często odrzucają ceną albo są ciężko dostępne – tak przynajmniej się nam wydaje.

Artykuł ten rozpoczyna serię podobnych o produktach ekologicznych a zarazem tanich i ogólnodostępnych. Pisany jest głównie z myślą o rodzicach, lecz skierowany również do wszystkich zainteresowanych.

Piszę go by udowodnić, że to co jest nam potrzebne na co dzień w prowadzeniu „gospodarstwa domowego” mamy zazwyczaj na wyciągnięcie ręki, ale z braku laku i lenistwa idziemy do sklepu i kupujemy olbrzymie ilości chemii – drogiej i szkodliwej.

Wodorowęglan sodu to nic innego jak soda oczyszczona. Nasze babcie doskonale znają jej wszechstronne zastosowanie. W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku pojawiają się setki środków czystości, a reklamy robią nam tzw. wodę z mózgu, zapominamy o „starych” sprawdzonych i dobrych, a przede wszystkim tanich rozwiązaniach.

Soda oczyszczona ma setki zastosowań. Używana jest w przemyśle farmaceutycznym (m.in. leczenie kwasicy), kosmetycznym (składnik pasty do zębów), spożywczym (składnik proszku do pieczenia) i chemicznym (zmiękczacz wody, pochłaniacz wilgoci). Jednym zdaniem jest wszechstronna, a co najważniejsze ekologiczna i całkowicie biodegradowalna.

Kiedy możemy jej używać w naszym życiu codziennym? Prawie zawsze. Soda wyczyści kuchenkę i wnętrze piekarnika, spalone garnki, kafelki, fugi, kabiny prysznicowe, usunie przykre zapachy z lodówki. Może być stosowana do wybielania i odplamiania ubrań, odświażania powietrza , dywanów i wykładzin. Wyeliminuje nawet nieprzyjemny zapach z kociej kuwety. Kupując sodę bez problemu samodzielnie można zrobić pastę z sody bądź odpowiedni jej roztwór. Soda nadaje się też do stosowania u dzieci i niemowląt. Świetnie radzi sobie z ciemniuchą, wysypkami bądź aftami. Brzydki zapach pieluch wielorazowych, ubranek bądź zmoczonego materacyka usunie nic innego jak soda w proszku. Można jej używać również do mycia akcesoriów dziecięcych i zabawek.

Profil Niezależna Gazeta Obywatelska na Facebooku ma 282 fanów. Plus jeden? »

Zdziwieni? Tak, to wszystko co jest napisane powyżej to najprawdziwsza prawda, trzeba jednak pamiętać, że działanie sody zapewnia tylko jej świeżość i jakość. Dlatego też najlepiej zaopatrywać się w nią w sprawdzonych miejscach. Jest ona tania i bardzo wydajna. Aby sprawdzić świeżość sody wystarczy odrobinę zmieszać z octem. Jeżeli nastąpi intensywne pienienie jest świeża

Zachęcam wszystkich do korzystania z sody – możemy nią zastąpić prawie wszystkie chemiczne środki czystości. Skorzysta na tym nie tylko nasze mieszkanie, czy też dziecko ale również nasz portfel. Bądźcie Eko Rozsądni!

Autor: Joanna Fąferko

  1. Anonim
    | ID: d4e1c0a1 | #1

    brawo, to jest dobry kierunek…

Komentarze są zamknięte