Piotr Legutko i Agnieszka Romaszewska – Guzy zostali wiceprezesami najstarszego branżowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Funkcję sekretarza generalnego objął ponownie Stefan Truszczyński. Skarbnikiem została współpracująca z NGO Jadwiga Chmielowska. Prezesem SDP jest Krzysztof Skowroński, którego wybrano podczas ostatniego zjazdu Stowarzyszenia. Zarząd podzielił się obowiązkami. Piotr Legutko będzie odpowiadać za sprawy wewnętrzne Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Pluralizm Lisa, matematyka Korzeniowskiego
3Z Opola
Poseł Leszek Korzeniowski ma zdecydowane problemy z matematyką. Źle policzył różnicę głosów w ostatnich wyborach i podał publicznie, że Łukaszowi Tuskowi zabrakło 300 głosów, aby ponownie zasiąść w ławie poselskiej. Ciekaw jestem jak on się tyle lat w Sejmie uchował? Przecież musi liczyć dietę? Musi obliczać faktury za paliwo, telefon, jedzenie w restauracjach… Nie musi? NGO zamieściło wyliczenie, które potwierdzili specjaliści od prawa wyborczego. Czytaj więcej…
Prowokacja policji w Katowicach?
6Po uzyskaniu przez kandydata KPN-OP w wyborach do Senatu RP 8,69% głosów w Katowicach policja „ujawnia” na dzikim wysypisku archiwum V Obszaru Śląskiego KPN – zabezpieczone przez policję kilka lat temu w katowickim biurze przy ul. Młyńskiej 21 – d. biurze poselskim posłów dr Janiny Kraus, Adama Słomki, Grzegorza Kaczmarzyka i inni.
Zastanawiające jest, że w sztucznym śledztwie wykreowanym na potrzeby opluwania KPN-OP i mnie osobiście prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach Czytaj więcej…
List księcia Donnersmarcka do Wójta Dobrodzienia ws dwujęzycznych tablic
6Tylko ktoś znający Śląsk i jego mieszkańców może rozumieć ogrom frustracji wobec odwiecznego bałaganu i obecnej nieudolności w rządzeniu, którego rezultaty odczuwa na co dzień i który utożsamiany jest z nadużytym polskim imieniem. Lecz nic nie usprawiedliwia zaprzaństwa, jakim jest każdy krok zrobiony ku rzekomej „niemieckości” Śląska. Niebywałym wręcz przykładem powyższego jest żałosny pomysł umieszczenia dwujęzycznyh tablic w niektórych miejscowościach Opolszczyzny. Czytaj więcej…
W niedzielę o 18.30 Msza św. w rycie rzymskim w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii
4W najbliższą niedzielę 23 października w XIX Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana w Opolu odbędzie się Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Serdecznie zapraszamy!
Kolejna Msza św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim w październiku:
- 30 października – Uroczystość Chrystusa Króla. Czytaj więcej…
Cenckiewicz: „To była formacja, która od samego początku u swojej genezy ma wpisaną najpierw zdradę a potem „mord katyński”
4W środę 19 października br. w Auli Starej Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej 48 w Opolu odbyło się spotkanie opolan z doktorem Sławomirem Cenckiewiczem, które zorganizowali Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej oraz Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UO. Patronat nad spotkaniem objął kwartalnik „Historia Lokalna” i nasza redakcja NGO.
Spotkanie było poświęcone promocji najnowszej książki doktora Cenckiewicza pt. „Długie ramię Moskwy” Czytaj więcej…
Gotycki kościół w Gierszowicach
Gotycki kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej (wcześniej pw. św. Michała) w Gierszowicach (gmina Olszanka powiat brzeski) jest jednym z cenniejszych, choć niedocenianych zabytków powiatu brzeskiego. Wzniesiony został w 3 ćw. XIII w. Budowlę rozplanowaną na prostym, bezwieżowym planie prostokątnej nawy i wyodrębnionego, prosto zamkniętego prezbiterium, wzniesiono z cegieł w układzie dwuwozówkowym. Fundatorami świątyni byli najprawdopodobniej ówcześni właściciele wsi – Panowie z Pogorzeli. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 186. rocznica urodzin Karola Miarki
1Karol Miarka urodził się 22 października 1825 r. w Pielgrzymowicach. Był polskim działaczem społecznym na Górnym Śląsku, nauczycielem, pisarzem, publicystą i drukarzem, a także inicjatorem utworzenia wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych. Uznawany jest za jednego z głównych budzicieli i krzewicieli polskości na Górnym Śląsku.
Pochodził z inteligenckiej rodziny – jego ojciec Antoni był, nauczycielem. Czytaj więcej…