Archiwum

Archiwum dla 08/10/2011

„Tato, mamo – noś mnie w chuście!”

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko robimy wszystko aby zapewnić mu spokój i warunki, w których będzie się mogło swobodnie rozwijać. Chcemy by było szczęśliwe i czuło się kochane. Jednak na samym początku, zaraz po potrzebach czysto biologicznych trzeba zapewnić maluchowi poczucie bliskości i bezpieczeństwa. I tym co może nam w tym procesie pomóc jest właśnie chusta. Czytaj więcej…

Józef Mackiewicz: „Okna zatkane szmatami”

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Tym razem zachęcamy Państwa do sięgnięcia po tom zbioru artykułów Józefa Mackiewicza z lat 1937-1938 pod tytułem „Okna zatkane szmatami” (wydawnictwo Kontra, Londyn 2002). Tom ten ukazuje Mackiewicza przede wszystkim jako autora poważnych i dojrzałych utworów literackich, jako pisarza należącego do tradycji szlacheckiej i jako dziennikarza podejmującego interwencje i przedstawiającego relacje. Mackiewicz przestrzega też naturalnie w swoich artykułach przed komunizmem, tropi komunistyczne agentury i zachęca do walki z bolszewią. Czytaj więcej…

W niedzielę o 18.30 Msza św. w rycie rzymskim

Niezależna Gazeta Obywatelska

W niedzielę 9 października br. w XVII Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana w Opolu odbędzie się Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Serdecznie zapraszamy!

Msze św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim w październiku: Czytaj więcej…

Opolskie Lamy wystartowały

Niezależna Gazeta Obywatelska
Rozpoczyna się kolejna IX edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. W tym roku festiwal będzie trwał od 7 do 15 października. Gościem festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski.

14 października odbędzie się konkurs główny z pokazem filmów w ramach: konkursu etiud filmowych i konkursu filmów amatorskich. Część druga 15 października, a na zakończenie Uroczysta Gala. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 101. rocznica śmierci Marii Konopnickiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Była polską poetką i nowelistką okresu realizmu, krytykiem literackim, publicystką, tłumaczką i działaczką na rzecz praw człowieka.

Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. W 1849 r., kiedy Maria miała siedem lat, rodzina Wasiłowskich przeniosła się do Kalisza i zamieszkała na Warszawskim Przedmieściu, w mieszkaniu na parterze pałacu Puchalskich przy dzisiejszym pl. Jana Kilińskiego 4. Czytaj więcej…

Pałac ukryty w starorzeczu Nysy Kłodzkiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Założenie pałacowo-parkowe usytuowane jest w północno-wschodniej części wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski w powiecie brzeskim. Położone jest w pobliżu starorzecza Nysy Kłodzkiej, na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu miejsc międzynarodowej ostoi ptaków.

Pałac jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego ukształtowanego ostatecznie na przełomie XVIII i XIX w. Czytaj więcej…