Z uwagą i lekkim niepokojem przyglądam się wzrostowi wpływów Federacji Rosyjskiej na Białorusi, Ukrainie (sprawa Julii Tymoszenko, nowe „negocjacje” umów gazowych) czy Łotwie (zwycięstwo w wyborach parlamentarnych ugrupowania jawnie rosyjskiego). Bez zaskoczenia przyjąłem do wiadomości informację o nadchodzącej w Rosji roszadzie Putin – Miedwiediew.
W sytuacji kryzysu gospodarczego w większości krajów Unii Europejskiej ale i tendencji do jej rozsadzenia (część polityków angielskich) lub przywrócenia granic (np. kontrole na granicach w Danii) uważam, że czas na zreformowanie (sformalizowanie) i wzmocnienie tzw. Grupy / Trójkąta Wyszehradzkiego (tzw. V4) kosztem niewydolnego Trójkąta Weimarskiego. V4 to realizacja fragmentu koncepcji „Międzymorza” proponowanego w czasie II RP przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasach bardziej współczesnych przez Konfederację …
Grupa Wyszehradzka (tzw. V4), państwa grupy wyszehradzkiej – nieformalne określenie stosowane od 1991 r. w stosunku do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier – Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.), członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, dlatego zmienił on nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji. Jedyną instytucją Grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund).
Konfederacja uważa, że na bazie forum konsultacji (dziś rola V4) należy stworzyć szerszą formułę opartą na ścisłej współpracy politycznej i gospodarczej krajów członkowskich V4 w ramach struktur UE kosztem zaangażowania w tzw. Trójkąt Weimarski. Instytucja Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego musi posiadać wyższy budżet i stać się forum ścisłej współpracy banków centralnych nowej, sformalizowanej Inicjatywy Wyszehradzkiej.
Dziś, gdy właściwie rozpoczyna się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie proponuję min. Sikorskiemu, by oprócz zainteresowania problemami krajów postsocjalistycznych na Wschodzie – dał jasny sygnał adresowany do V4, że nadchodzi czas w którym warto się zabezpieczyć przed kryzysem gospodarczym w UE i reformując Grupę / Trójkąt Wyszehradzki powołać formalnie Inicjatywę Wyszehradzką …
Z tej perspektywy – zdaniem KPN-OP – będzie można skutecznie wzmocnić również Partnerstwo Wschodnie UE i dać skuteczniejszy odpór tendencji do poszerzania się wpływów Federacji Rosyjskiej …
Autor: Adam Słomka, kandydat do Senatu RP
dobry kierunek, ale dlaczego mamy ufać, że Sikorski, minister rządu zdecydowanego na pełne podporzadkowanie polityce UE, zostanie wyrazicielem dążeń wolnościowych dla państw Europy Środkowo-Wschodniej? Chyba, że postulat A.Słomki ma być polityczną weryfikacją rzeczywistych zamiarów ekipy Tuska. Myślę, że tego rzadu nic podobnego nie wzruszy.