Archiwum

Archiwum dla 28/09/2011

RAŚ popiera swoich

Niezależna Gazeta Obywatelska 12

Pani Maria Nowak tłumaczy się stale, że nie może odpowiadać za czyny syna – członka Rady Naczelnej RAŚ. To prawda czasami zdarza się, że dzieci nie odpowiadają za rodziców a rodzice za dzieci. To rzadziej – bo w końcu ich wychowali.

W przypadku Pani Marii Nowak jest zupełnie inaczej. To Maria Nowak czynnie wspiera kodyfikacje języka śląskiego. Najpierw powstanie nowy język – potem naród – potem państwo. Czytaj więcej…

Organizacja Polska – część I

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Tajne stowarzyszenia, tajemnicze historie czy osobliwe rytuały, których znaczenie zarezerwowane jest jedynie dla wąskiej, elitarnej grupy zawsze fascynowały i rozpalały wyobraźnię.

Spiskowe teorie, których scenariusz przewiduje  podłoże wszelkich rewolucji i przewrotów w tajnych, masońskich organizacjach, nie zawsze jest jedynie wytworem rozpalonych umysłów. Czytaj więcej…

PiS z jednym kandydatem do Senatu

Niezależna Gazeta Obywatelska 20

Okazuje się, że jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu na Opolszczyźnie jest Sławomir Brzeziński startujący z Opola. Ordynacja jest okrutna, jednak ważna jest też decyzja regionu o tym kto w wyborach wystartuje. Lider PiS w regionie Sławomir Kłosowski nie potrafił przez cztery lata zadbać o wykreowanie silnej osobowość, która mogłaby powalczyć w okręgach jednomandatowych. Nie próbował powalczyć o prof. Marka, dra Ciecierskiego, czy prof. Roznocha. Czytaj więcej…

Bohaterowie żyją obok nas – Tadeusz Czajkowski: ucieczka ze Skrobowa

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

27 września minęła 72. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji przedstawiamy Państwu fragment wojennych wspomnień majora Tadeusza Czajkowskiego – „Sasa”, byłego żołnierza AK, a potem armii Berlinga, który jako były AK-owiec został uznany za „element niepożądany w Ludowym Wojsku Polskim i osadzony w obozie NKWD w Skrobowie.

Przyszedł marzec, wraz z nim przedwiośnie. Śnieg topniał szybko, internowani całe godziny spędzali na dziedzińcu, w milczeniu spoglądając za druty. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica kapitulacji Warszawy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Warszawa była jedyną stolicą Europy, która podczas II wojny światowej trzykrotnie podrywała się do walki zbrojnej. 7 września 1939 r. Niemcy dotarli pod Warszawę. Przez 4 dni trwała, największa w kampanii wrześniowej, bitwa pod Bzurą. Po pokonaniu wojsk polskich Niemcy rozpoczęli oblężenie stolicy. Po przeszło dwóch tygodniach zaciekłej obrony Warszawa musiała się poddać. 28 września 1939 r. o godz. 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy Polski. Czytaj więcej…

Jacek: „byłem naiwnym chłopakiem, który podchwycił modne hasła”

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Włączając się do akcji „Opolska Mobilizacja na Marsz Niepodległości” prezentujemy czytelnikom naszej gazety wywiad z Jackiem, uczestnikiem zeszłorocznej kontry Marszu Niepodległości, który być może zachęci niezdecydowanych do wyjazdu.

Dlaczego w zeszłym roku zdecydowałeś się wziąć udział w akcji przeciwko organizowanemu przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską Marszowi Niepodległości ? Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 146. rocznica premiery opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki

Niezależna Gazeta Obywatelska

Premiera „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki odbyła się 28 września 1865 r. w Operze Warszawskiej. Publiczność zareagowała entuzjastyczne, co zakończyło się patriotyczną manifestacją. Carska cenzura po trzech przedstawieniach zdjęła operę z afisza, gdyż uznała ją za zbyt niebezpieczną. Stanisław Moniuszko swego najwybitniejszego dzieła już więcej nie zobaczył, gdyż kolejne przedstawienie „Strasznego dworu” odbyło się dopiero 4 czerwca 1874 r., w drugą rocznicę śmierci kompozytora. Czytaj więcej…