Na dwa tygodnie przed wyborami różnica między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością stopniała do jednego punktu procentowego. Od lutego partii Donalda Tuska nie udało się wypracować przewagi nad najgroźniejszym rywalem, która sięgałaby więcej niż 4-5 punktów procentowych. Nie pomogły transfery znanych polityków lewicy do Platformy, ani obserwowane w ostatnim czasie „medialne ożywienie” wokół Ruchu Palikota. Czytaj więcej…
Tradycja wciąż żywa…
Tegoroczne lato postanowiłem wraz z małżonką przedłużyć na wybrzeżu Costa Brava w skąpanym słońcem Malgrad de Mar. Nie chce bynajmniej opisywać tutaj moich wczasów, lecz podzielić się z Państwem doświadczeniem zetknięcia z katalońską pobożnością. Zawsze gdy jestem na wczasach za granicą odnajduję kościół, gdzie odprawiana jest Msza wg czcigodnego starego rytu. Tak było i tym razem. Czytaj więcej…
Opolski przegląd sportowy: Klątwa na Oleskiej 51, a Gwardia remisuje
Na zakończenie rozgrywek żużlowych II ligi Kolejarz „rozjechał” Krosno
Kolejarz Opole wygrał 65:25 z KSM Krosno. Oczywiście sytuacja się nie zmieniła, Kolejarz nie zagra w dalszej części rozgrywek, tj. play-off. Mimo wszystko Opolanie pozostawili po sobie dobre wrażenie tak w całym sezonie, jak i w ostatnim meczu, pokazując że wciąż są dobrym zespołem. Kibice po tym sezonie na pewno będą liczyli na więcej w kolejnych rozgrywkach. Czytaj więcej…
Czytelniczka szuka domu dla dwóch kotek
Dostaliśmy list z prośbą o pomoc w znalezieniu domu dla dwóch 3-miesięcznych kociąt.
Do wzięcia kotka zwaną Plamką i kotka Tygryska. Imiona są oczywiście do negocjacji. Plamka jest bardziej rezolutna – jest zwinna, ciekawska i odważna. Doskonale wspina się po drzewach! Nawet jak na małego kociaka – ma do tego wyjątkowy talent. To dobry zwierzak dla kogoś, kto lubi koty pomysłowe i z fantazją, co oprócz masy zabawy oznaczać może też kłopoty z firankami.. ;-) Czytaj więcej…
Spotkanie z projektantami przebudowy stawu zamkowego
1Urząd Miasta Opola zaprasza we wtorek tj. 27 września br. wszystkie osoby zainteresowane projektem przebudowy stawku zamkowego przy ul. Barlickiego do sali im. Karola Musioła w Ratuszu na godz. 17:00. Podczas spotkania będzie można poznać szczegóły planowanej przebudowy i zgłosić ewentualne uwagi. Na spotkaniu będą projektanci przebudowy i władze miasta. Przebudowa stawu to ostatnie zadanie realizowane w ramach programu Odra uRzeka, dofinansowanego z funduszy unijnych. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 58. rocznica aresztowania przez władze PRL prymasa Stefana Wyszyńskiego
Ks. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Był Sługą Bożym Kościoła katolickiego. członkiem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, polskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem lubelskim w latach 1946-1948, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, oraz prymasem Polski (zwany Prymasem Tysiąclecia) w latach 1948-1981, kardynałem od 1953 r. Czytaj więcej…
Twórcy o ich stowarzyszeniu
2W niedzielę 18 września br. w Serocku koło Warszawy odbył się Nadzwyczajny Konwent Stowarzyszenia „Twórcy dla Rzeczpospolitej”, na który zjechało się ok. 30 artystów, naukowców, twórców, dziennikarzy i publicystów. Dzień wcześniej, odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia, a w niedzielne przedpołudnie obradowała Rada Programowa. Zarząd Stowarzyszenia przyjął do realizacji propozycję zorganizowania cyklu sesji panelowych pod hasłem: Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 332. rocznica zniszczenia przez pożar obserwatorium Jana Heweliusza w Gdańsku
Jan Heweliusz (łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke) urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku. Był astronomem i konstruktor instrumentów naukowych,, a także browarnikiem i radnym miasta Gdańska oraz astronomem królewskim Władysława IV i Jana III Sobieskiego, dotowany był także przez króla Francji Ludwika XIV. Czytaj więcej…