W sobotę 24 września 2011 r. o godz. 11.00 w „Śląskim Katyniu” w lesie Hubertus na polanie przy Krzyżu we wsi Barut koło Strzelec Opolskich (administracyjnie polana wchodzi w skład gminy Wielowieś w woj. śląskim) odprawiono uroczystą Mszę św. w za dusze prawie 200 pomordowanych żołnierzy zgrupowania oddziałów dowodzonych przez kpt. Henryka Flame „Bartka”, które wchodziło w skład VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych. Czytaj więcej…
Elżbieta Królikowska-Avis w Opolu
1We wtorek 27 września br. o godz. 18:00 w Katechetycznym Domu Katedralnym przy pl. Katedralnym 4 w Opolu odbędzie się spotkanie z dziennikarką Elżbietą Królikowską-Avis. Na spotkanie zaprasza Klub „Gazety Polskiej” w Opolu i Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Opolskiego. Wstęp wolny.
Elżbieta Królikowska-Avis, była członkiem organizacji opozycyjnej „RUCH”. Była aresztowana przez organy bezpieczeństwa PRL w 1970 roku. Jest dziennikarką, pisarką i tłumaczką. Przez ponad 20 lata mieszkała w Wielkiej Brytanii. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: SLD grozi likwidacją IPN, a niszczą Tuska – dodajmy Łukasza
4Z Opola
Łukasz Tusk to jest gość! Chłopak miał 4 lata, aby pokazać, że coś potrafi, jednak nie pokazał nic. Ale dziwi mnie niszczenie banerów przez ludzi. Ktoś zniszczył przyczepę Posła Tuska. Panowie i Panie, jeżeli ktoś jest na prawdę słaby, odpowie za to przed wyborcami. Szanujmy cudze mienie i nie róbmy takich rzeczy.
Poseł Kłosowski bohaterem norweskiej gazety… Na bank podarował za to Norwegom wielką butelkę wódki „Finlandia”! Czytaj więcej…
Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Tułach – hymn chwalebny ku czci Boga
1Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Tułach (gmina Lasowice powiat oleski) jest ważnym obiektem na zabytkowej mapie województwa opolskiego, który warto odwiedzić. Kościół jest pierwszym sakralnym dziełem znanego wrocławskiego architekta Alexisa Langera (1825-1904), mistrza stylu neogotyckiego. Budowę kościoła sfinansował hrabia właściciel pobliskich dóbr, Eduard von Blacha (1806-1860). Czytaj więcej…
Minister Zbigniew Ziobro udzielił poparcia Patrykowi Jakiemu
5Dziś na specjalne zaproszenie radnego Patryka Jakiego przybył do Opola były Minister Sprawiedliwości, Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, eurodeputowany Zbigniew Ziobro.
Udzielił od jednoznacznego poparcia kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu Patrykowi Jakiemu. Minister Ziobro, jak stwierdził, uważa Patryka Jakiego za osobę wyjątkowo pracowitą i kompetentną, dlatego też każdy głos oddany na niego, nie będzie głosem straconym. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 390. rocznica śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza
Jan Karol Chodkiewicz herbu Gryf z Mieczem urodził się w 1560 r. w rodzinie szlacheckiej Był hetmanem wielkim litewskim (od 1605 r.), hetmanem polnym litewskim (od 1605 r.), wojewodą wileńskim (od 1616 r.), starostą generalnym żmudzkim (od 1599 r.). Był jednym z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII w. Był znakomitym strategiem i mistrzem taktyki, szczególnie umiejętnie potrafił operować formacjami husarii, rzucając ją na wroga w przełomowym momencie bitwy. Był hojnym fundatorem i donatorem dla Kościoła. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 190. rocznica urodzin poety Cypriana Kamila Norwida
2Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid urodził się 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach na Mazowszu. Był polskim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, malarzem i filozofem. Uznawany jest za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.
Norwid wcześnie stracił rodziców. W latach 1831-1837 uczył się w warszawskim gimnazjum, którego nie ukończył, a następnie w szkole malarskiej. Czytaj więcej…