Kartka z kalendarza: dziś mija 53. rocznica tragicznego pożaru w kopalni „Makoszowy” w Zabrzu, w której zginęło 72 górników

Niezależna Gazeta Obywatelska

Do katastrofy doszło w nocy 28 sierpnia 1958 r. około godziny 1.00 na poziomie 300 m. Podczas cięcia palnikiem acetylenowym zapaliła się najpierw drewniana obudowa przekopu (wchodzący w jej skład kaszt), a później węgiel. Ogień szybko objął cały przekop, a wytwarzające się gazy i dymy przedostawały się do innych pokładów. W strefie bezpośredniego zagrożenia znalazło się 337 górników. W wyniku katastrofy zginęło 72 górników, a 87 doznało ciężkiego zatrucia. Śledztwo wykazało wiele nieprawidłowości, a jedną z głównych przyczyn śmierci górników było to, że otrzymali oni polecenie telefoniczne pozostania w zadymionym odcinku i oczekiwania na ratowników.

Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica-Makoszowy powstała z połączenia dwóch kopalń, KWK „Sośnica” w Gliwicach i KWK „Makoszowy” w Zabrzu, w dwuruchowy zakład KWK „Sośnica-Makoszowy” z siedzibą w Zabrzu, który należy do spółki Kompania Węglowa S.A..

 Oprac. TK

Komentarze są zamknięte