Polecam książkę Vladimira Volkoffa „Carskie sieroty”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Książkę poleciła mi znajoma, za co jestem jej niezmiernie wdzięczny. Co mi dała? Przede wszystkim inne spojrzenie na Rosję, którą dotąd oceniałem jedynie z polskiej perspektywy pamiętając o zaborach i pacyfikowaniu powstania styczniowego w 1863 r. Książka (napisana na początku lat 90. ubiegłego wieku), pozwala też inaczej spojrzeć na emigrantów rosyjskich, na to jak pojmowali Rosję carską i wierność jej. Warto przy tym dodać, że sam Vladimir Volkoff (1932 – 2005), wybitny pisarz francuski, pochodził z rodziny rosyjskich emigrantów – był ciotecznym wnukiem Piotra Czajkowskiego. „Carskie sieroty” (wydawnictwo Klubu Książki Katolickiej w 2006 r.), to historyczny thriller, którego tłem jest rewolucja październikowa – wydarzenie, jak mówi jedna z postaci powieści, nie tyle polityczne, ile „metafizyczne, apokaliptyczne, eschatologiczne„. Osnową akcji jest spisek mający na celu uwolnienie z rąk rewolucjonistów cara Mikołaja II. Autor doskonale przedstawia sytuację jaka zaistniała w Rosji po abdykacji cara Mikołaja II w 1917 r. i jej polityczne skutki, szkicuje portrety Rosjan, pokazuje różne ich zachowania, dokonuje też oceny cara i wskazuje popełnione polityczne błędy. Volkoff przedstawia również genezę rodzącego się zła, jakim był bolszewizm, pokazuje potworność rewolucji i wojny domowej w Rosji i szkicuje charaktery oraz mentalność bolszewików – oprawców.

Piotr Semka napisał o tej książce m.in. te słowa:

Volkoff trafnie opisuje, jak bolszewicy wygrywali, spuszczając ze smyczy najgorsze ludzkie instynkty. Jak tysiące czekistów wyuczono czerpania zwyrodniałej satysfakcji z dręczenia innych. Jak wczorajsi półinteligenci rozsmakowywali się w byciu panami życia i śmierci milionów Rosjan poddanych ich władzy”.

Bronisław Wildstein z kolei polecając tę książkę napisał:

Vladimir Volkoff to pisarz nie tylko doskonały, ale i niezwykle czytelniczo atrakcyjny. Jego książki to przypowieści o współczesnych maskach zła, a raczej demona, który manipuluje naszą, nie wierzącą w niego rzeczywistością”.

Autor:  Tomasz Kwiatek

Stara cena:29.90PLN

Cena:27.00PLN

Atrybuty

format 13,5 x 20,5 cm
ilość stron 316
oprawa miękka
rok wydania 2006
wydawca Klub Książki Katolickiej

Zamów w cenie 27 zł i kliknij  http://www.multibook.pl/

Komentarze są zamknięte