Archiwum

Archiwum dla 19/06/2011

„Zbrodnia ta została jakby zapomniana i poświęcona w imię dobrosąsiedzkich stosunków z Niemcami” – z Tomaszem Greniuchem, doktorantem historii na KUL-u rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 6

Tomasz, przypadła Ci rola zastąpienia Arkadiusza Karbowiaka w roli naszego historycznego komentatora. Denerwujesz się?

Jeśli w ten sposób sformowałeś pytanie to tak. Zastąpić pana Arkadiusza, to prawdziwe wyzwanie. Najchętniej nie zastępował bym go, ale prezydent Zembaczyński już zadecydował.

Jestem przekonany, że świetnie sobie poradzisz! 20 czerwca obchodzimy 71. rocznicę mordu na Polakach w Palmirach. Przypomnij proszę, co to było za wydarzenie. Czytaj więcej…

Po raz pierwszy w Opolu odprawiono uroczystą Mszę świętą trydencką z asystą wyższą [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Katolicy z Opola i okolic, przywiązani do klasycznej (zwanej w nomenklaturze watykańskiej nadzwyczajną) formy rytu rzymskiego mieli w niedzielę, 19 czerwca, podwójne powody do radości.

Po raz pierwszy od wielu lat w Opolu, w kościele św. Sebastiana, została odprawiona uroczysta Msza święta trydencka z asystą wyższą Czytaj więcej…

Tolerancyjny Ryszard wraca do łask

Niezależna Gazeta Obywatelska

Nietrudno znaleźć wiodący temat z ostatniego tygodnia. Zafundował go opinii publicznej Ryszard „Tolerancja” Kalisz, szef komisji ds. śmierci Barbary Blidy. Po ponad trzech latach działania komisji, która wcześniej nie wyróżniła się niczym ciekawym, nagle zostajemy zbombardowani unikatowym wnioskiem: Kaczyński i Ziobro przed Trybunał Stanu. I wnioskiem jeszcze bardziej unikatowym: Barbara Blida choć popełniła samobójstwo, to popełnić go nie chciała, a było ono efektem chęci okaleczenia się. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 48. rocznica I Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) powstał w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, oraz ówczesnego gospodarza Opola, Karola Musioła. Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 r. Od następnego roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet „Polskie Radio i Telewizja”, oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 52. rocznica śmierci ks. Rocha Szajcy (Scheitza)

Niezależna Gazeta Obywatelska

Roch Szajca urodził się 7 maja 1880 r. w Dobrzeniu Wielkim, w wielodzietnej rodzinie Andrzeja i Joanny z Adamców. Był redaktorem, publicystą, historykiem i Sługą Bożym. Po ukończeniu prowadzonego przez werbistów Niższego Seminarium Duchownego w Nysie, skierowany został do Domu Misyjnego w Mödling koło Wiednia. 24 lutego 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie. Ks. Szajca był orędownikiem polskości Górnego Śląska. Czytaj więcej…