Powszechny jest pogląd, że Opole jest miastem, w którym panuje marazm i zastój, że jest miastem z możliwościami ale są one marnotrawione i niewykorzystywane. Pogląd taki zbudowany jest na opinii, że potencjał ten jest trwoniony głównie poprzez niefrasobliwość i opieszałość władz miasta Opola oraz urzędników im podlegającym. I w dużej mierze jest to prawdą, a na dowód prezentujemy państwu historię pewnej inwestycji przedstawioną w formie swoistego kalendarium wydarzeń, odsłaniającego krok po kroku nieudolność opolskich władz miasta. Wnioski z tego tekstu pozostawiamy czytelnikom… /GB/
Sławomir Cenckiewicz o TW „Filozof” – „To nie mogła być incydentalna historia kontaktów” – przypomnienie wywiadu dla pisma „Najwyższy Czas”
W kontekście krytycznej (i ostrej w formie) wypowiedzi Grzegorza Brauna na temat śp. Abp. Józefa Życińskiego oraz związanej z nią antylustracyjnej nagonki przypominamy wywiad dot. lubelskiego Metropolity. Rozmowa Roberta Wit Wyrostkiewicza z dr Sławomirem Cenckiewiczem ukazała się w numerze 47/2008 „Najwyższego CZAS!-u”. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 139. rocznica śmierci kompozytora Stanisława Moniuszki
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska w rodzinie szlacheckiej. Był wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistom; autorem ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper.
Początkowo w kierunku muzycznym kształciła go jego matka, a gdy w 1827 r. rodzina przeniosła się do Warszawy, ośmioletni Moniuszko rozpoczął naukę muzyki u Augusta Freyera, organisty w kościele Świętej Trójcy. Czytaj więcej…