Archiwum

Archiwum dla 04/03/2011

Janusz Wojciechowski jutro w Brzegu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jutro odbędzie się konferencja rolna „Narodowa Polityka Rolna- Nowoczesna Polska Wieś” w Brzegu przy ulicy Wyszomirskiego 23 o godzinie 17.00. Oprócz byłego prezesa NIK i europosła,  będzie również Poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata. Czytaj więcej…

Rafał Kotomski z „Gazety Polskiej” w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Mamy przyjemność poinformować,  że ostatnio z wizytą w naszym mieście gościł pisarz i dziennikarz „Gazety Polskiej” – Rafał Kotomski.  Przybył on w poniedziałek 28 lutego do Opola zainteresowany m.in. coraz większą aktywnością naszego portalu. Czytaj więcej…

Kościół św. Jakuba w Nysie uznany za pomnik historii

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Zespół kościoła farnego pw. św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy w Nysie został nowym pomnikiem historii. To drugi obok Góry św. Anny pomnik historii w województwie opolskim. Nyski, gotycki kościół (od 2009 r. bazylika mniejsza) powstał w 2 etapach: przed 1392 r. (prezbiterium) i w latach 1424-1430. Budowano go na wzór katedry gnieźnieńskiej. Czytaj więcej…

Razem z NGO w niedzielę na Janka Wiśniewskiego!

Niezależna Gazeta Obywatelska

Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych na wspólne oglądania filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł w reżyserii Antoniego Krauze”. Zbieramy się wszyscy przy kasach w tą niedzielę tj. 6 marca do Kina Helios w Opolu na 30 minut przed projekcją filmu, która rozpoczyna się o 18.45. Bilety każdy sam kupuje. Polecamy to zrobić dzień wcześniej! Czytaj więcej…

„Taniec mnie wciągnął, stał się moją pasją” – z Markiem Grzybkiem, utytułowanym opolskim tancerzem i trenerem rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Jest Pan rodowitym opolaninem?

Urodziłem się w Lewinie Brzeskim ale całe moje życie jest związane z Opolem.

Jak się zaczęła Pana przygoda z tańcem?

Zanim zacząłem tańczyć zajmowałem się wieloma innymi rzeczami. Szukałem swojego miejsca w życiu. Wciągnęło mnie harcerstwo, potem gimnastyka akrobatyczna, taniec ludowy. W końcu, jeszcze jako młody chłopak, trafiłem do Młodzieżowego Domu Kultury na taniec klasyczny, Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 625. rocznica koronacji Władysława Jagiełły na króla Polski

Niezależna Gazeta Obywatelska

Król Władysław Jagiełło (1362-1434) jest jedną z wybitniejszych postaci w naszych dziejach. 4 marca 1386 r. został królem Polski. Był to efekt wcześniejszych ustaleń polsko-litewskich w Krewie 14 sierpnia 1385 r. Jak doszło do tej genialnej koncepcji politycznej? Otóż, po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 r. upadł projekt polsko-węgierskiej unii personalnej. Szlachta polska i rycerstwo zdecydowały, że królem Polski zostanie Jadwiga, młodsza córka zmarłego króla Ludwika z dynastii Andegawenów. Czytaj więcej…