Gorąco polecamy nową książkę Łukasza Warzechy „Lech Kaczyński ostatni wywiad” (wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2010). Redaktor Warzecha nie zawiódł. Trzeba docenić jego talent, warsztat i dociekliwość. Pytania nie są tendencyjne i dają możliwość poznania jak wyjątkowym człowiekiem był śp. Prezydent Lech Kaczyński. Jeżeli ktoś ma wyobrażenie o polityce Lecha Kaczyńskiego tylko z perspektywy tego co prezentowały reżimowe media, to ta książka będzie dla niego zaskoczeniem. Z tej książki bowiem dowiemy się jakie poglądy miał śp. Prezydent Kaczyński na podatek liniowy, co chciał osiągnąć
Czytaj więcej…
Rady w opolskich parafiach
Wraz z końcem roku kościelnego dekretem biskupa Andrzeja Czai w opolskich parafiach zostały przeprowadzone wybory do rad parafialnych. Duszpasterska Rada Parafialna to organ doradczy proboszcza, a w jej skład wchodzą oprócz księży pracujących w parafii, osoby czynnie zaangażowane w jej życie np. organista, przedstawiciele szafarzy Komunii św., Caritasu, sióstr zakonnych. Czytaj więcej…
Niemieckie tablice
W styczniu minie pięć lat, od uchwalenia przez polski parlament ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Warto przypomnieć, że większość parlamentarną w tamtym okresie stanowił SLD. Prym w pracach legislacyjnych nad ustawą wiedli posłowie z naszego województwa J. Szteliga, H. Kroll oraz J. Czerwiński-przeciwnik ustawy.
Okiem zgryźliwca
Stare rosyjskie porzekadło głosi „Dumał nie dumał – cariom nie budiesz”. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdziwe, gdyż Duma moskiewska dumała, dumała, aż wy Dumała, że winnym zbrodni katyńskiej był Stalin i jego zgraja. Mało tego to rewelacyjne odkrycie zostało uchwalone (!) większością głosów. Czytaj więcej…
Vertrieen czy Umsiedler?
Dnia 18-tego listopada w Auli Uniwersytetu Opolskiego odbyło się zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” w Opolu i „Solidarność” Uniwersytetu Opolskiego spotkanie z Panią Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, senator Prawa i Sprawiedliwości, twórczynią i szefową „Powiernictwa Polskiego” Tematyka spotkania dotykała spraw, które bulwersują opinię publiczną, takich jak odradzający się rewizjonizm niemieckich nacjonalistów, wyroków sądowych na korzyść byłych niemieckich właścicieli, postawy polskich władz wobec tych roszczeń itd. Niestety ograniczony czas spotkania nie pozwolił na rozwinięcie paru kwestii, które wydają mi się ważne. Czytaj więcej…
Opolski Oszołom aż z Białorusi
1Aliaksei Kontar urodził się 20 czerwca 1986 r. w Mińsku na Białorusi. Gdy miał 14 lat zrozumiał w jakim kraju żyje. O wyjeździe z Białorusi nie myślał. Skończył szkołę średnią (odpowiednik naszego liceum) i szkołę plastyczną. Działał w opozycyjnej Organizacji „Żubr”, która chciała zmienić ustrój na Białorusi. Za to wyleciał z uczelni – Mińskiego Instytutu Zarządzania, gdzie studiował psychologię. Potem ciężko pracował za grosze Czytaj więcej…
Historyczny absurd w Opolu
Czy spotkaliście się Państwo z historycznymi absurdami? Oto jeden z nich. Na bloku przy ulicy Andersa w Opolu (dzielnica generalska) jest umieszczona pewna tablica, którą można określić mianem historycznego absurdu albo raczej „monstrum” lub „historycznego upiora”, który straszy nas – współcześnie żyjących. Otóż na tej tablicy umieszczony jest tekst takiej oto treści: