Światowe Dni Młodzieży i program 500 plus w kraju, a na świecie to wydarzenia najczęściej wskazywane przez respondentów CBOS jako najważniejsze w mijającym roku.
Ośrodek zadał pytanie o najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla kraju i dla świata. Tak jak w poprzednich latach były to pytania otwarte – respondenci nie wybierali odpowiedzi z zaproponowanej listy, lecz wymieniali je spontanicznie.
W 2016 roku najdonioślejszym wydarzeniem w opinii 14 proc. badanych były odbywające się latem w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, kolejne 3,4 proc. respondentów mówiło w kontekście ŚDM o wizycie w Polsce papieża Franciszka.
10,3 proc. za najważniejsze wydarzenie uznała realizację programu Rodzina 500 plus. Wybory parlamentarne z 2015 r. i zwycięstwo PiS za wydarzenie 2016 roku uznało 3,1 proc. pytanych; na rządy PiS i ogólnie sytuację w kraju wskazało 2,9 proc., dla 2,7 proc. ankietowanych najważniejszym wydarzeniem był lipcowy szczyt NATO.
Jeden na pięćdziesięciu badanych – 2,1 proc. za najważniejsze wydarzenie uznał konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, dla 1,6 proc. były nim Euro 2016 i sukcesy polskich piłkarzy. 1,2 proc. wybrało inne decyzje i reformy rządu, 1,1 proc. rocznicę chrztu Polski, a po 1 proc. protesty społeczne i powstanie Komitetu Obrony Demokracji oraz reformę edukacji.
Wśród wydarzeń ważnych dla Polski, na które wskazało mniej niż 1 proc. ankietowanych, znalazły się Brexit, wydarzenia gospodarcze, obniżenie wieku emerytalnego, intronizacja Chrystusa na króla Polski i ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
Zdaniem 8,2 proc. w mijającym roku nie wydarzyło się nic ważnego dla kraju, a ponad dwie piąte – 42,8 proc. – stwierdziło, że nie zastanawiało się nad najważniejszym wydarzeniem i nie interesuje się tym. Wydarzeniem najczęściej uważanym za najważniejsze dla świata były wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych – wskazało na nie 20,8 proc. pytanych.
Kryzys migracyjny i problem uchodźczy za najważniejsze wydarzenie uznało 4,4 proc., a wojnę w Syrii, konflikty na Bliskim Wschodzie i zagrożenie ze strony ISIS – 3,5 proc. ankietowanych. Tyle samo do najważniejszych dla świata wydarzeń zaliczyło ŚDM. 3,4 proc. za najważniejsze wydarzenie o wymiarze światowym uznało Brexit, 2,9 proc. terroryzm i zamachy, a 1,1 proc. konflikt zbrojny na Ukrainie.
Mniej niż jeden na stu wymienił szczyt NATO (0,9 proc.), decyzje podjęte wobec napływu uchodźców (0,5 proc.), włączenie się Rosji w konflikt w Syrii (0,5 proc.) i szczyt klimatyczny w Maroku (0,3 proc.). Zdaniem 3,7 proc. respondentów CBOS, w mijającym roku nie wydarzyło się nic ważnego dla świata, a ponad połowa – 53,9 proc. przyznała, że się nie interesuje i nie zastanawiała nad najważniejszymi dla świata wydarzeniami.
Badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło między 1 a 11 grudnia na 1136-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP