– Jeśli założymy, że nie rozpoczęliśmy przygotowań z wyprzedzeniem, to Rumunia i inne kraje kraje, m.in. Polska i Litwa, będą musiały poczekać dwa tygodnie na przybycie dodatkowych sił – ocenił były dowódca wojsk USA w Europie, generał armii USA Ben Hodges w trakcie rozmowy z rumuńskim oddziałem telewizji CNN. – Polska już raz takie gwarancje słyszała, np. 3 września 1939 roku. Francja oraz Wielka Brytania nie dotrzymały jednak swoich zobowiązań i nie uderzyły na III Rzeszę. Od 3 września 1939 r. do 9 kwietnia 1940 r. na Zachodzie trwała wojna, którą Polacy nazywali „dziwną wojną”. Zatem historycznie taki scenariusz już znamy. Słowa generała Hodgesa, doskonałego amerykańskiego analityka wojskowego, powinny dać koalicji rządzącej w Polsce do myślenia. W mojej opinii, należy wprowadzić półroczne przeszkolenie wojskowe. Od lat powtarzam, że Wojsko Polskie wraz z WOT powinno liczyć 500 tys. żołnierzy. Warto rozważyć też wprowadzenia możliwości przeszkolenia, które umożliwiać powinno Polakom posiadania w swoich domach broni długiej. To doskonale sprawdza się w Szwajcarii. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny” – powiedział w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski. Warto dodać, że prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który zdobył w ostatnią niedzielę reelekcję, opowiedział się za przywróceniem poboru w tym kraju.
Jeśli założymy, że nie rozpoczęliśmy przygotowań z wyprzedzeniem, to Rumunia i inne kraje, m.in. Polska, Litwa, będą musiały poczekać dwa tygodnie na przybycie dodatkowych sił”
– stwierdził w rozmowie z CNN amerykański generał.
Jeśli pomyśli się o tym, jak zbudowana jest obrona NATO, w szczególności o wysuniętych grupach bojowych, siłach krajów, które powstrzymają pierwsze ataki, obronie powietrznej, obronie lądowej, marynarce wojennej, wówczas kluczową częścią obrony jest zrozumienie, że kraj będzie musiał pozostać sam na sam z wrogiem”
– dodał Hodges.
Jak podkreślił rozmówca CNN, wspomniane 14 dni zostanie wykorzystane na zorganizowanie wojsk z pozostałych krajów Sojuszu, głównie sił lądowych.
Piotr Galicki
Dodaj komentarz