Europoseł Waldemar Tomaszewski z Wileńszczyzny w PE: Przyszłe wsparcie dla regionów graniczących z Białorusią, Rosją i Ukrainą musi uwzględniać zwiększenie środków finansowych

Zastępca Naczelnego

Europoseł Waldemar Tomaszewski (AWPL-ZCHR)/europarl.europa.eu

W dniach 10 – 13 lutego odbywa się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Wśród najważniejszych tematów, które omawiano znalazła się między innymi potrzeba pilnego rozwiązania problemu braku pracowników oraz zagwarantowania dobrych miejsc pracy w sektorze opieki zdrowotnej, budząca kontrowersje umowa handlowa między UE a Mercosurem oraz wycofanie się USA z porozumienia paryskiego i wystąpienie ze Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególne dużo uwagi parlamentarzyści poświęcili debacie nad potrzebą zapewnienia ukierunkowanej pomocy regionom UE graniczącym z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

W dyskusji na ten ważny temat dla państw i mieszkańców Europy Środkowo – Wschodniej udział wziął europoseł Waldemar Tomaszewski.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej wsparcie dla regionów wschodnich Unii Europejskiej graniczących z Białorusią, Rosją i Ukrainą nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza dla państw takich jak Litwa, które odczuwają negatywne skutki koniecznych działań tzw. ”uszczelnienia granic”. Rozwiązanie tego problemu zostało wpisane do priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku”

– powiedział prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Podkreślił również, że Interreg Polska – Litwa 2021-2027, który obejmuje wsparcie dla regionów przygranicznych z budżetem blisko 100 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest dobrym punktem wyjściowym do szerszej i jeszcze większej pomocy Unii dla tych regionów. Zdaniem europosła Tomaszewskiego przyszłe ukierunkowane wsparcie dla terenów przygranicznych musi uwzględniać zwiększenie środków finansowych dla przygranicznych samorządów, ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, zwiększenie ilości projektów oraz łatwiejsze wymogi dotyczące aplikowania i prostsze zasady przyznawania środków finansowych.

Jest to konieczne, ponieważ z regionów przygranicznych uciekają przedsiębiorcy, którzy prowadzili tam swoją działalność gospodarczą. Ze względu na niepewną sytuację brakuje inwestycji zagranicznych. Z tych samych powodów turystyka odnotowuje znaczący spadek. Postępuje zubożenie ludności w rejonach przygranicznych jako negatywny efekt zmniejszenia miejsc pracy oraz braku wzrostu wynagrodzenia za pracę. Towarzyszy temu spadek cen nieruchomości szczególnie w okolicy obiektów wojskowych i poligonów, co powoduje ubożenie ludności i zmniejszenie wartości ich majątków. Dlatego też przyszłe wsparcie dla regionów graniczących z Białorusią, Rosją i Ukrainą musi uwzględnić wyżej wymienione problemy i jest niezbędne do przetrwania gospodarki tych terenów, więc jest nie tylko konieczne lecz też pilne”

– podsumował swoje wystąpienie Waldemar Tomaszewski.

Warto zaznaczyć, że przyjęcie propozycji zaprezentowanych przez lidera Polaków z Wileńszczyzny sprawiłoby, że Litwa stałaby się jednym z głównych beneficjentów wsparcia z programu Interreg po 2027 roku, a samorządy rejonów nadgranicznych otrzymałyby większe wsparcie finansowe. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze w tym roku, a głosowanie nad nimi odbędzie się po przedstawieniu Parlamentowi sprawozdania Komisji Budżetowej, poprzedzonego opinią Komisji Rozwoju Regionalnego.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *