„To jakiś pomyłkowy wpis?! Kampania jeszcze nie ruszyła, a oni już drukują lewe banery…” – ocenił niedawno na platformie X rzecznik PiS Rafał Bochenek. Dzisiaj w sprawie kampanii Rafała Trzaskowskiego do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka wystąpił wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Paweł Czyż, który jest także radnym Rady Powiatu w Gołdapi. Uznał on, że podstawą wystąpienia do PKW jest treść ślubowania radnego powiatowego, którą składają wszyscy radni na pierwszej sesji swojej rady.
„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. – taką treść ślubowania podaje ustawa o samorządzie powiatowym. „W konsekwencji – działając w interesie Państwa Polskiego i dobra obywateli – pragnę prosić o zajęcie stanowiska w niżej przedstawionej sprawie. W związku z opublikowaniem w serwisie społecznościowym X.com – przez wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej RP Rafała Trzaskowskiego – informacji o umieszczeniu pierwszego banera reklamującego kandydata na kandydata w planowanych na rok 2025 wyborach prezydenckich (…) zwracam się z prośbą o wyjaśnienie istotnych wątpliwości o zgodność z obowiązującym prawem prowadzenia kampanii prezydenckiej przez tego kandydata na kandydata, a także wyjaśnienie źródeł jej finansowania. Na wywieszanych banerach wskazany jest adres strony internetowej www.trzaskowski.pl ze wskazaniem, iż trwa nabór chętnych do pomocy kandydatowi PO w wyborach prezydenckich. Zweryfikowanie, iż chodzi o kwestie reklamy wyborczej zawiera przy tym sama grafika materiału promocyjnego, cyt. :„Rafał Trzaskowski 2025” oraz publiczna deklaracja władz tej partii politycznej, że kandydatem tego środowiska będzie wyżej wskazana osoba. Materiał Rafała Trzaskowskiego nie odnosi się także do jego funkcji sprawowanej w Platformie Obywatelskiej, ani także funkcji sprawowanej w samorządzie lokalnym. Za to odnosi się do roku 2025, w którym odbędą się wybory prezydenckie.” – czytamy w piśmie radnego ZChR do szefa Państwowej Komisji Wyborczej.
Cała Polska naprzód! 🇵🇱 A wystartowaliśmy w Żernicy w woj. śląskim.
Z Panem Grzegorzem wywiesiliśmy pierwszy baner zapraszający do wspólnego budowania programu. Piszemy go razem z Wami – w każdym zakątku Polski, w mniejszych i większych miejscowościach.
Chcesz do nas dołączyć?… pic.twitter.com/Air13uPGjx
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) December 8, 2024
Z jakich środków finansowana jest kampania Rafała Trzaskowskiego?
Głębokie moje wątpliwości budzi także finansowanie tej akcji reklamowej i jej rozliczenie. Termin wyborów prezydenckich nie został jeszcze ogłoszony, a zatem nie zostały one jeszcze zarządzone. Zatem nie mogą powstawać ani działać także komitety wyborcze. Jeśli przyjąć, że wytworzony materiał reklamowy został stworzony na użytek reklamy jednego z liderów Platformy Obywatelskiej, to rodzi się naturalne pytanie o dotrzymanie zasad finansowania nie tylko kampanii prezydenckiej ale także partii politycznych. Czy zatem wytworzone na użytek kampanii prezydenckiej materiały Rafała Trzaskowskiego zostały sfinansowane z funduszu wyborczego tej partii, środków ogólnych jakimi dysponuje ta partia pochodzących z subwencji czy z innych źródeł? Można sobie wyobrazić sytuację, że konkretna partia polityczna wydaje miliony złotych na reklamowanie kandydata w wyborach prezydenckich przed zarządzeniem samych wyborów i tym samym wspomaga środkami finansowymi dosyć dwuznacznie komitet wyborczy tego kandydata, który powstaje już po ogłoszeniu terminu wyborów. Same materiały wyborcze powinny być także czytelnie oznaczone ze wskazaniem, że zostały wydane ze środków komitetu wyborczego.
Sama PKW w zakresie prowadzenia tego typu działań powzięła poważne wątpliwości. Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, czytamy: „Państwowa Komisja Wyborcza stwierdzała już wielokrotnie i przypomina po raz kolejny, że podejmowanie w okresie poprzedzającym zarządzenie wyborów działań promujących przyszłych kandydatów jest niezgodne z zasadami prowadzenia kampanii wyborczej. Działania takie naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane. Państwowa Komisja Wyborcza zwraca również uwagę, że przedwczesne rozpoczęcie kampanii wyborczej może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii, a w konsekwencji doprowadzić do odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz odpowiedzialności karnej”
– napisał do przewodniczącego PKW wiceprezes ZChR.
Wystąpiłem do #PKW w sprawie kampanii @trzaskowski_ ! Czas tą sprawę wyjaśnić! @NawrockiKn @SlawomirMentzen @wPolityce_pl @DoRzeczy_pl @RepublikaTV @Tysol @RadioMaryja @Solidarni2010 @pisorgpl @KONFEDERACJA_ 1/2 pic.twitter.com/QnzgSo9d0R
— Paweł Czyż (@wiceprezesZChR) December 11, 2024
Piotr Galicki
Dodaj komentarz