W wieku 87 lat zmarł legendarny aktor i satyryk Stanisław Tym. Był jedną z głównych gwiazd filmów Stanisława Barei. Był autorem wielu sztuk teatralnych, skeczy i słuchowisk radiowych oraz scenariuszy do filmów.
Urodzony 17 lipca 1937 r. w Małkini Górnej. Stanisław Tym przeżył powstanie warszawskie w piwnicy walczącego miasta.
Zanim został satyrykiem, aktorem, komediopisarzem, reżyserem oraz felietonistą studiował m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW. Już w czasie kolejnych studiów – na Wydziale Aktorskim PWST – zdobywał doświadczenie: pisał teksty, a także występował w kabaretach studenckich. Pracował jako bramkarz i szatniarz w klubie Stodoła. Do filmu trafił przez kabaret.
Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru”
— przekazała redakcja tygodnika „Polityka”, którego Stanisław Tym był felietonistą.
„Miś”, „Ryś” i „Rozmowy kontrolowane”
Pierwszą rolę filmową stworzył w „Cafe pod Minogą” Bronisława Broka z 1959 r. Największą popularność zapewniły mu kreacje w „Misiu”, którego był scenarzystą i współreżyserem, a także w „Rejsie” Marka Piwowskiego, „Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego i „Rysiu”, którego sam zrealizował.
W swoim dorobku artystycznym ma również udział w takich serialach, jak „40-latek”, „40-latek 20 lat później”, „Bank nie z tej ziemi”, „Tylko miłość” i „Spadkobiercy”.
Tym był laureatem wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu „Rozmowy kontrolowane” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992 r.), Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty (1998 r.) oraz nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” (2002 r.).
Źródło: koal/PAP/Interia/Polityka/wPolityce.pl
Dodaj komentarz