Archiwum

Archiwum dla 09/10/2024

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż: Pokrzywdzonym przez powódź potrzebna jest szczególna pomoc w okresie jesiennym i to natychmiast

Zastępca Naczelnego

200 mln zł - tyle już dotarło do poszkodowanych przez żywioł w ramach rządowej pomocy powodzianom. Poinformował o tym we wtorek podczas posiedzenia rządu Marcin Kierwiński. - Minister Marcin Kierwiński zapomina najwyraźniej o tym, że na terenach, które dotknęła powódź już dzisiaj temperatura w nocy spada w okolicę 3 stopni przy gruncie. Zatem interesuje mnie nie tylko to, ile środków wypłacono w ramach pomocy, a to - czy w perspektywie kilkunastu dni - zostanie zapewniony dostęp do źródeł ogrzewania na tym terenie. Setki mieszkańców z woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego ma problem w uruchomieniu przydomowych kotłowni i innych instalacji grzewczych w związku z opóźnieniami we wypłacaniu rządowej pomocy. 5 listopada w Kłodzku przewidywana jest temperatura poniżej zera stopni w nocy. Czasu zatem jest niewiele, a pokrzywdzonym przez powódź jest potrzebna szczególna pomoc w okresie jesiennym i to natychmiast - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. - Setki dzieci czekają na ciepłe domy i tą sprawę trzeba potraktować poważnie i priorytetowo - dodaje polityk ZChR.

Czytaj więcej...

W Polsce jest coraz więcej uchodźców. Skończyły się pieniądze na pomoc dla nich

Zastępca Naczelnego

Skończyły się środki na pomoc socjalną dla cudzoziemców czekających na azyl w Polsce. Jest ich prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej – informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podaje, że szybko rosnąca liczba cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce sprawiła, iż w budżecie Urzędu do spraw Cudzoziemców pojawiła się dziura. W związku z tym rząd przeznacza dodatkowe 19,6 mln zł z rezerwy celowej na pokrycie kosztów opieki medycznej i pobytu w Polsce.

Czytaj więcej...

Przed 104 laty Wileńszczyzna została wyzwolona przez swoich żołnierzy

Zastępca Naczelnego

104 lata temu, 8 października 1920 r., oddziały pod dowództwem gen. Lucjana Żeligowskiego za wiedzą Józefa Piłsudskiego rozpoczęły „bunt” mający na celu wyzwolenie Wilna i Wileńszczyzny oraz przekazanie miejscowej ludności prawa decydowania o przyszłości tych ziem. Wyzwolenie miasta zostało przyjęte z entuzjazmem przez miejscową ludność na Wileńszczyźnie.

Czytaj więcej...