Przedstawiciele polskiego parlamentu z wizytą w Słowenii

Zastępca Naczelnego

Wizyta polskich polityków w Słowenii/Facebook.com

W polskim parlamencie istnieje Polsko-Słoweńska Grupa Parlamentarna. Jej przedstawiciele właśnie odwiedzili Słowenię. – Na zaproszenie Parlamentu Słowenii przebywam z dwudniową wizytą w tym kraju. Poza sprawami politycznymi szczególnie interesuje mnie sytuacja bezpieczeństwa w tym regionie, a nie jest dobrze – napisał w poniedziałkowym wpisie w mediach społecznościowych wiceprzewodniczący tego forum poseł Andrzej Zapałowski z Klubu Poselskiego Konfederacja. We wtorek parlamentarzysta podał, iż polscy politycy zwiedzili elektrownię atomową Krško. – Tak, ten mały kraj ma elektrownię atomową – napisał na swoim profilu na Facebooku poseł Andrzej Zapałowski.

Krótko o Słowenii

Słowenia leży w Europie Środkowej i posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Położona jest pomiędzy Chorwacją, Węgrami, Austrią i Włochami, będąc jednocześnie ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiędzy Zachodnią Europą a Bałkanami. Kraj ten w większości jest wyżynny i górski i 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m.n.p.m. Niziny stanowiące tylko 10 % powierzchni kraju reprezentuje Nizina Panońska rozciągająca się na wschodzie i północnym-wschodzie kraju.

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski, wybrzeże posiada klimat śródziemnomorski, a część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny. Średnie temperatury: w styczniu 0 °C, w czerwcu 21 °C.

W ciągu swojej historii Słowenia wchodziła w skład różnych państw, między innymi starożytnego Rzymu i Austro-Węgier oraz rządzona była przez władców bawarskich. Zasiedlona została przez Słowian około VI w. n.e., którzy to uformowali słowiańskie Księstwo Karantanii. Podzielona przez lata Słowenia nieustannie szukała możliwość uzyskania niepodległości. Pierwsze próby i program połączenia Słowenii przypadły na rok 1848 podczas Wiosny Ludów. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi uformowali Królestwo SHS, które zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii w 1929 r. W czasie II wojny światowej Jugosławia rozpadła się, ale została ponownie zjednoczona przez komunistów w 1945 r. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się niezależnym państwem. W 2004 r. dołączyła do NATO i Unii Europejskiej.”

– podaje portal zorientowani.pl.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *