„Na 99 proc. odnaleźliśmy szczątki legendarnej postaci podziemia” - przekazał zastępca prezesa IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk. Chodzi o st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” - informuje wPolityce.pl. - To wyczekiwana i ważna informacja. Właśnie z uwagi na takie sukcesy budżet IPN nie powinien być ograniczany, a wręcz Instytut powinien uzyskiwać silniejsze wsparcie ze środków budżetowych - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej w sobotę Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Czytaj więcej...Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Parlamencie Europejskim
Od czwartku w Parlamencie Europejskim deputowani będą mogli oglądać wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycja, otwarta 2 października, w rocznicę ostatniego dnia powstania, pokazuje nie tylko skalę zniszczenia miasta przez Niemców, ale też fenomen jego odbudowy.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, że wystawa ma wymiar ponadczasowy. Szef placówki powiedział, że w każdym, nawet najbardziej straszliwym zniszczeniu, jest też nadzieja na odbudowę.
Na Litwie zatrudnieni obcokrajowcy będą musieli obsługiwać klientów w języku litewskim
Od 1 stycznia 2026 roku obcokrajowcy sprzedający towary i świadczący usługi na Litwie będą musieli obsługiwać klientów w języku litewskim.
Sejm Republiki Litewskiej przyjął wczoraj odpowiednie poprawki do ustawy o języku państwowym. Za ich przyjęciem głosowało 78 posłów, nikt nie był przeciwko, a 5 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Do obsługi klientów w języku litewskim nie będą zobowiązani cudzoziemcy, którzy tymczasowo sprzedają towary, np. na kiermaszach i jarmarkach, i nie zajmują się tym cały czas. Wyjątki mogą mieć także zastosowanie w przypadkach przewidzianych w ustawie o nauce i studiach, gdy wymóg znajomości języka państwowego uznawany jest za nieuzasadnione ograniczenie prawa do pracy.