Hiszpania wysłała swój największy w historii kontyngent żołnierzy do bazy NATO na Słowacji w ramach strategii powstrzymywania Rosji na wschodniej flance.
Jak informuje hiszpański dziennik „ABC”, Hiszpania objęła dowództwo nad całą grupą bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego, liczącą ponad 15 tys. żołnierzy, w tym 784 żołnierzy hiszpańskich. W kontyngencie znaleźli się także żołnierze z Portugalii, Czech, Słowacji i Słowenii.
Oprócz żołnierzy Hiszpania przerzuca na Słowację także sprzęt wojskowy, w tym włoskie ciężkie pojazdy opancerzone Centauro, SUV-y Vamtac, haubice 105 mm, wyrzutnie, pojazdy specjalne do usuwania min, wozy rozpoznawcze i broń przeciwdronową.
Całkowita liczba hiszpańskiego sprzętu wojskowego przekracza 300 sztuk. Oprócz sprzętu naziemnego na Słowację wysłano helikoptery szturmowe, w tym trzy maszyny Eurocopter Tigers i dwie NH-90. Grupą dowodzi hiszpański pułkownik Andres Gonzalez Alvarado.
Rosja kontra NATO. Hiszpania przerzuca żołnierzy na Słowację
Ministerstwo obrony w Madrycie podkreśla, że hiszpańscy żołnierze służą w bazach NATO w pobliżu granicy z Rosją od 2017 r., a ich liczba wzrosła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Największe siły hiszpańskie stacjonowały wcześniej na Litwie i liczyły 617 żołnierzy, plus pojazdy opancerzone, sprzęt do zwalczania dronów i systemy przeciwlotnicze NASAMS.
W ramach odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę NATO przygotowuje się do czterokrotnego zwiększenia liczebności wojsk w ośmiu państwach wschodniej flanki sojuszu – do prawie 40 tys. żołnierzy. W przyszłości ma ich być 300 tys.
Prezydent Rosji Władimir Putin, ogłaszając w lutym 2022 r. rozpoczęcie wojny z Ukrainą stwierdził, że jednym z celów inwazji było powstrzymanie zbliżania się „machiny wojennej NATO” do granic Federacji Rosyjskiej. Po przystąpieniu do Sojuszu Finlandii (kwiecień 2023 r.), a potem Szwecji (marzec 2024 r.), granica Rosji z krajami NATO wydłużyła się prawie o 1300 km.
Źródło: ABC, DoRezczy.pl, Damian Cygan
Dodaj komentarz