Kraje regionu Morza Bałtyckiego planują stworzyć „mur dronów” do ochrony granic

Zastępca Naczelnego

Fot. vrm.lrv.lt

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć „mur dronów”, który dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych służyłby do ochrony zewnętrznych granic państwowych – powiedziała minister spraw wewętrznych Litwy Agnė Bilotaitė.

W piątek na Łotwie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych krajów bałtyckich, Polski, Finlandii i Norwegii. Omówiona została sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz wzmocnienie współpracy w zakresie ochrony ludności i ochrony granic zewnętrznych.

Ministrowie rozmawiali także o stworzeniu „muru dronów” – możliwości stałego strzeżenia z powietrza całej granicy zewnętrznej UE z Rosją i Białorusią, od Norwegii po Polskę. Według oceny szefowej litewskiego MSW, „mur dronów” byłby istotnym elementem zapewnienia ogólnej odporności regionalnej.

„To zupełnie nowa inicjatywa: „mur dronów” od Norwegii do Polski, którego celem jest ochrona naszej granicy z wykorzystaniem dronów i innych technologii” – powiedziała Bilotaitė dla BNS. Dodała, że pozwoli to chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów i zapobiegać przemytowi.

Według Bilotaitė, Litwa już wcześniej planowała wzmocnienie ochrony granicy przy pomocy dronów – w Państwowej Straży Granicznej powołano jednostkę bezzałogowych statków powietrznych, są już kupowane drony i systemy antydronowe.

Minister dodała, że kraje teraz dokonają oceny, jaką „pracę domową” muszą wykonać, a następnie, z pomocą ekspertów, opracują plan wdrożenia „muru dronów”. Na razie nie wiadomo, kiedy pomysł ten zostanie zrealizowany.

Podczas spotkania minister Bilotaitė zaproponowała zorganizowanie wspólnych ćwiczeń z masowej ewakuacji na szczeblu regionalnym.

Źródło: BNS, vrm.lrv.lt/l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *