W drugim i trzecim kwartale 2020 roku widzieliśmy nowe ATH (all time high – rekord wszech czasów) na złocie, a kurs srebra na przełomie 2020 i 2021 roku również zaliczył solidne zwyżki. W ciągu następnych kilku miesięcy oba metale staniały po kilkanaście procent i mają za sobą kilkumiesięczne spadki. Jaka przyszłość czeka metale szlachetne? Czy mogą okazać się dobrą inwestycją – spekulacyjną jak i długoterminową?
Dlaczego metale szlachetne mogą być dobrą inwestycją?
Zarówno złoto, jak i srebro od tysięcy lat uchodzą tradycyjnie za safe heaven, czyli miejsce, w które ucieka kapitał, gdy wyczuwana jest niestabilność na rynku i inne niebezpieczeństwa. Osoby prywatne, jak i wielomiliardowe fundusze zdają sobie sprawę, że niezależnie od sytuacji rynkowej i zawirowań rynkowych złoto i srebro zawsze pozostają w cenie, która wynika nie tylko z wartości spekulacyjnej, ale także z licznych zastosowań. Srebro jest niezbędnym elementem przy produkcji układów scalonych, a rozwój fotowoltaiki tworzy ogromny segment rynkowy potrzebujący tego metalu. Złoto także znajduje zastosowanie w przemyśle, ale niemniej istotnym zastosowaniem jest produkcja biżuterii, zużywająca rocznie kilkadziesiąt ton tego surowca. Dodatkowo Banki Centralne na całym świecie magazynują złoto, którego podaż jest limitowana, a potencjał wydobywczy nie przyrasta zbyt szybko. Złoto i srebro są więc świetnymi nośnikami wartości, z liczącą tysiące lat historią i ekspozycją największych graczy rynkowych na ten rynek.
Krótkoterminowo złoto i srebro może również dawać dobre okazje do zarobku, ponieważ wiele wskazuje na to, że właśnie dochodzimy do fazy wyprzedania rynku i wkrótce może nastąpić dynamiczne odbicie. Na zmianę nastrojów wskazuje zresztą nie tylko analiza techniczna, ale również fundamenty, przede wszystkim obawy o wzrost inflacji, któremu towarzyszyć będzie prawdopodobnie kontynuowanie bardzo luźnej polityki monetarnej. Oczywiście by zarabiać na ruchach cen złota i srebra, wcale nie musisz nabywać ich fizycznie – co wiąże się ze sporymi spreadami. Wystarczy Ci znaleźć brokera oferującego CFD, u którego możesz nabyć kontrakty na metale szlachetne, a lewarowanie pomoże Ci zmaksymalizować zyski.
Kupowanie złota i srebra – podsumowanie
Oba te metale doskonale przechowują wartość w czasie. Na krótki termin i do spekulacji zdecydowanie lepiej nabywać CFD niż fizyczny metal. Natomiast przy wieloletnich inwestycjach to właśnie fizyczny metal i ETF’y zabezpieczane złotem czy srebrem będą najrozsądniejsza opcją.