Yad Vashem przeprasza

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Jerozolimskie Centrum Upamiętnienia i Badania Holokaustu Yad Vashem przeprosiło za określoną przez nie jako „nieścisłą” i mogącą stworzyć „wrażenie braku równowagi” prezentację pokazaną podczas obchodów 75. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau- poinformował portal Kresy 24.

Podczas ceremonii z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw (w tym przywódców Izraela,  prezydenta Rosji i prezydentów Francji oraz Niemiec) pokazano film, z którego wynikało, że wojna zaczęła się w… 1942 roku, a działania militarne polegały głównie na walce Niemiec ze Związkiem Sowieckim. Pojawiła się w nim mapa Europy, z której wynika, że II Rzeczpospolita nigdy nie posiadała Lwowa czy Wilna, zaś jej wschodnie ziemie podpisano jako „Białoruś”.

Materiał nie miał żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosję i nazistowskie Niemcy w 1939 roku, ani do okupacji Europy Zachodniej w 1939 roku. Przepraszamy za to pożałowania godne nieporozumienie, do którego doszło. Te filmy nie oddają stanu badań i stanowiska Yad Vashem w tych kwestiach”

– przyznało Centrum (cytat za portalem).

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte