Ubezpieczenie mieszkania to polisa dobrowolna, która wybierana jest zależnie od potrzeb, oczekiwań i wymagań samego ubezpieczonego. Właśnie dlatego, każda wygląda zupełnie inaczej, ma inny zakres i inne umowy dodatkowe.
W efekcie, każdy może mieć dokładnie takie ubezpieczenie, jakiego potrzebuje i jakie spełni wszystkie stawiane przed nim zadania. Jedną z takich zmiennych jest suma ubezpieczenia. Na jaką kwotę należy ubezpieczyć swoje mieszkanie, by była to naprawdę odpowiednia wartość?
Suma ubezpieczenia to podstawa
Suma ubezpieczenia, czyli kwota na jaką mieszkanie jest ubezpieczane, to inaczej kwota, która zostanie wypłacona w razie zdarzenia ubezpieczeniowego. Oczywiście, nie każde zdarzenie skutkuje wypłatą świadczenia. Nie każde też skutkuje wypłatą całej kwoty. Jakie są warunki?
Część pieniędzy zostanie wypłacona w sytuacji, gdy tylko część nieruchomości ulegnie uszkodzeniu. Jest to tak zwana szkoda częściowa. Rzeczoznawca wyznaczony przez firmę ubezpieczeniową szacuje, jaki procent mieszkania został uszkodzony i właśnie taki procent jest mu wypłacony z całej sumy.
Szkoda całkowita skutkuje wypłatą całej sumy ubezpieczenia. Jest ona wypłacana w momencie, gdy mieszkanie zostanie tak zniszczone, że jego wyremontowanie nie będzie możliwe lub też wyremontowanie będzie się wiązało z kosztami przekraczającymi wartość tego mieszkania. Firma ubezpieczeniowa wypłaca wówczas całą kwotę, a ubezpieczony może z niej skorzystać wedle własnego uznania.
Umowa podstawowa a odszkodowanie
Umowa główna to ubezpieczenie murów i stałych elementów. W przypadku zniszczenia ścian, podłóg i mebli w zabudowie, to właśnie ta umowa pozwala sfinansować ich naprawienie.
Suma ubezpieczenie na umowie głównej powinna być równa wartości całego mieszkania. To najrozsądniejsze działanie, które powoduje, że ubezpieczenie jest praktyczne i użyteczne. Wyłącznie takie podejście gwarantuje zabezpieczenie swojego majątku. W przypadku szkody częściowej wystarczy środków na wykonanie remontu, a w przypadku szkody całkowitej, będzie można spłacić cały kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania lub też kupić nowe. Wszystko zależy od samego ubezpieczonego.
Najważniejsze jednakże, by nie dopuścić do niedoubezpieczenia. Jest to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest zbyt mała w stosunku do wartości nieruchomości. Przy niedoubezpieczniu pieniądze wypłacone z odszkodowania nie wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów. Więcej na ten temat można poczytać przeglądając ubezpieczenie mieszkania online z www.ubezpieczeniemieszkania.pl.
Suma ubezpieczenia w umowach dodatkowych
Wielu ubezpieczonych decyduje się na rozszerzenie swojej ochrony ubezpieczeniowej o umowy dodatkowe. Dotyczą one głównie ruchomości domowych, choć nie tylko. W przypadku każdej z kategorii należy wybrać taką sumę ubezpieczenia, która pozwoli, w razie zdarzenia, na odkupienie wszystkich ubezpieczonych przedmiotów, w tym samym standardzie. Inna będzie zatem kwota, na jaką zostaną ubezpieczone sprzęty RTV i AGD, a inna w przypadku ubezpieczenia szyb.
Warto pamiętać o tym, by móc jednoznacznie wykazać wartość ubezpieczanego przedmiotu. Dowodem na to mogą być potwierdzenia dokonanego zakupu, jak rachunki czy faktury. W ten sposób, znacznie łatwiej oszacować wartość ubezpieczanego przedmiotu lub przedmiotów, a w razie zdarzenia, znacznie łatwiej wykazać przed ubezpieczycielem poniesioną stratę. Dowód zakupu i zamieszczona na nim cena stanowią bowiem bardzo silną podstawę do wypłaty odszkodowania.
Suma ubezpieczenia dla budowanego domu
Warto również sprawdzić, jak działa ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Tu różnica będzie z pewnością polegała na tym, że nie ubezpiecza się wyposażenia domowego, ponieważ go po prostu w mieszkaniu nie ma. Rozszerzenie ubezpieczenia może natomiast objąć sprzęty, materiały i maszyny budowlane, które są niezbędne do wykonania wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych.
To również doskonałe wsparcie i zabezpieczenie rozpoczętej inwestycji, która podobnie jak istniejące mieszkanie, jest bardzo dla ubezpieczonego wartościowa.