Tylko jedno na czterdzieści zwolnień lekarskich w województwie opolskim jest wystawiane w formie elektronicznej. Lekarze dostali od ZUS kolejne narzędzie, by wydawać więcej e-zwolnień – nowy darmowy certyfikat.
Od 1 lipca – a nie jak zapowiadano od początku nowego roku – elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia. Do dziś lekarze w Polsce wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Do opolskiego ZUS w ciągu ostatnich trzech miesięcy wpłynęło ponad 154 tys. zwolnień lekarskich. Tylko 3780 z nich miało formę elektroniczną, co stanowi zaledwie 2,67 proc. ogółu zwolnień. Lekarze w regionie ciągle preferują tradycyjny sposób wysyłania pacjentów na chorobowe i wypełniają formularz papierowy. Choć aplikacja internetowa, dzięki której lekarze mają możliwość wystawiania zwolnień elektronicznych działa od dwóch lat, to nie cieszy się ona dużą popularnością w środowisku medycznym.
– Odwiedziliśmy już 14 największych placówek medycznych w województwie opolskim, w tym największe szpitale. Szkolimy lekarzy i pokazujemy zalety e-ZLA. Placówkę medyczną, która nie chce czekać do lipca z wystawianiem zwolnień elektronicznych zachęcamy do zawarcia z ZUS umowy o współpracy. Organizujemy bezpłatne szkolenia dla lekarzy z obsługi Platformy Usług Elektronicznych ZUS w dziedzinie wystawiania zaświadczeń lekarskich. Deklarujemy też pomoc przy zakładaniu lekarzom profilu na PUE ZUS bezpośrednio w siedzibie placówki – deklaruje Radosław Siczewski z opolskiego ZUS.
Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich to już trzeci sposób na ich wystawianie. Do grudnia e-ZLA można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego. Nowy, darmowy certyfikat wystawiany jest na wniosek lekarza na okres pięciu lat. Żeby go uzyskać lekarz musi mieć zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat
z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić
o wystawienie certyfikatu. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (do 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.
– Chcielibyśmy, aby odsetek elektronicznych zwolnień lekarskich, które wpływają do oddziału był taki jak w największych miastach. W Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie sięga on 18 proc. Liczymy na to, że wielu lekarzy zmieni nastawienie, od razu będzie korzystać z nowego podpisu elektronicznego, nie czekając aż do lipca z wystawianiem e-zwolnień – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS województwa opolskiego.
Sebastian Szczurek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Opolskiego
oprac. W.S