Opolska historia życia – wbrew statystyce! Pani Joanna potrzebuje pomocy

Zastępca Naczelnego

Rak w Polsce co roku zabiera ponad 93 tysiące osób, a co roku kolejne 160 tysięcy  rozpoczyna swoją walkę. W województwie opolskim co czwarty zgon w 2014 roku był  spowodowany chorobą nowotworową1. Z roku na rok nowotwory zbierają coraz większe żniwo. Chociaż województwo opolskie może pochwalić się 16 specjalistycznymi ośrodkami, które  realizują szybka ścieżkę onkologiczną2, w tym znanym Opolskim Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego, wysoko ocenianym w ogólnopolskich rankingach, to sytuacja opolskich pacjentów wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Utrudniony dostęp do specjalistów, nowoczesnych terapii, specjalistycznych badań  powoduje, że chorzy zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Wielu, korzystając  z danych znalezionych w Internecie, lub “pocztą pantoflową”, zgłasza się do organizacji  pacjenckich specjalizujących się w walce z rakiem. Jedną z takich organizacji jest działająca od 2010 roku Fundacja Alivia, która oferuje pomoc w walce z chorobą
onkologiczną.

Pani Joanna Maciejska-Tul jest jedną z Podopiecznych Fundacji. Jej historia daje nadzieję i niesamowitą wolę walki dla każdego chorego. Prosimy o wsparcie jej w dalszej walce!

Statystyki nowotworowe nie zabrały jej nadziei!

Pani Joanna Maciejska-Tul ma 47 lat, a 24 z nich przepracowała w raciborskim szpitalu,  na oddziale chirurgii jako pielęgniarka. Jak sama mówi “Dwoje moich dzieci, pielęgniarstwo i muzyka to najważniejsze dziedziny mojego życia.”  Rozpoznany w wakacje 2013 roku rak trzustki miał być nieoperacyjny. Statystyki
mówiły, że zostało jej kilka miesięcy życia!  Na szczęście guza udało się usunąć za pomocą techniki Nanoknife, wtedy nowatorskiej metody operacyjnej. Po roku spokoju, którego nie dawało standardowe leczenie, pojawiły się przerzuty. Pani Joanna szukała pomocy coraz dalej od Raciborza –  w Katowicach, Pradze, Monachium. Ale to w Gliwicach udało się opanować raka dzięki niestandardowej radioterapii. Udało się przeżyć kolejny rok. W 2016 rak wrócił. Wróciła również wyniszczająca, ale skuteczna chemioterapia. Kolejny rok i kolejne przerzuty.  Tym razem skuteczna okazała się brachyterapia.

Pani Joanna wciąż walczy i wciąż ma szczęście! Pojawiają się nowe rozwiązania, które  przedłużają jej życie. Jednak koszty choroby – wydatki na skomplikowane leczenie onkologiczne, wizyty lekarskie, dojazdy i badania przekraczają możliwości nadszarpniętego budżetu rodziny.

Od 2015 roku pani Joanna jest podopieczną Fundacji Alivia w programie Skarbonka, która z pomocą Ludzi Dobrego Serca gromadzi środki niezbędne do dalszej terapii.  Darowizny na rzecz leczenia Pani Joanny Maciejskiej-Tul można przekazywać za pomocą strony internetowej skarbonka.alivia.org.pl/joanna-maciejska-tul, lub wpłacają na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.

Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Joanna Maciejska-Tul 110158. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.

———————————————————————————————

Niewydolność publicznego systemu opieki zdrowotnej powoduje, że chorzy sami muszą  finansować wiele procedur i terapii – by przyspieszyć diagnostykę, uzyskać szybko drugą  opinię czy też nabyć leki, których nie refunduje NFZ. Wydatki te rujnują domowe budżety  pacjentów onkologicznych, a w dłuższej perspektywie okazują się nie do udźwignięcia. Rak jest chorobą przewlekłą, która często uniemożliwia kontynuowanie pracy zawodowej. Odbiera tym samym podstawowe źródło utrzymania, co w połączeniu z wysokimi  kosztami leczenia składa się na dramatyczną sytuację finansową chorych. Fundacja Onkologiczna Alivia oferuje takim osobom pomoc w ramach Programu  Skarbonka. Program Skarbonka to prowadzony z udziałem wielu darczyńców indywidualnychi instytucjonalnych, program pomocy finansowej, osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki niemu chorzy mogą założyć w Fundacji Alivia indywidualną  “Skarbonkę”, na której Fundacja gromadzi darowizny i odpisy 1% podatku z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków związanych z leczeniem, poniesionych przez posiadacza “Skarbonki”. Podopieczni mogą finansować leki, diagnostykę, rehabilitację, transport medyczny i inne wydatki związane z leczeniem choroby onkologicznej.
Od niedawna do dyspozycji podopiecznych Fundacji jest także zespół ekspertów  z dziedzin związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, m.in z zakresu psychoonkologii, genetyki, dietetyki, oraz specjaliści dający wskazówki dotyczące m.in. organizacji zdrowotnych wyjazdów zagranicznych czy ubezpieczeń dla rodziny. Pomagają oni zrozumieć zawiłości systemowe, odpowiadają mailowo lub telefonicznie na pytania. Obecnie ponad dwustu chorych z całego kraju zbiera środki w ramach „Skarbonki”. Wśród nich też wielu mieszkańców województwa opolskiego – prosimy wspomóż ich walce o zdrowie i życie!

Tekst i foto: Fundacja Alivia

oprac. Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte