Partyjno-wyborczy rozbiór Kędzierzyna-Koźla?! Prawo nie przeszkadza w rządzeniu?!

Autor Obywatelski

Szykuje się rozbiór Śródmieścia Kędzierzyna-Koźla. Prezydenta miasta postanowiła na siłę uszczęśliwić jego mieszkańców i wyraziła zgodę na rozpoczęcie procedury odłączenia części tego osiedla zwanego obszarem Piękna-Parkowa i przyłączenie go do innego. Jak dobrze pójdzie, już na początku października mieszkańcy domków jednorodzinnych położonych za halą sportową i pływalnią, staną się pełnoprawnymi obywatelami osiedla Kuźniczka.Co prawda, po drodze czekają nas jeszcze konsultacje społeczne, ale obecne władze nigdy ich nie traktowały poważnie. Tak samo zresztą, jak wcześniejszych wniosków rad osiedli, które wnosiły o zmianę statutów. Średnio raz w roku.
Tym razem temat został błyskawicznie podjęty na wniosek zarządu osiedla Kuźniczka z 9 lutego 2017 roku. To oznacza, że finał sprawy jest z grubsza przesądzony. Szczególnie, że konsultacje przewidziano na ostatnie dwa tygodnie sierpnia, czyli okres wakacyjno-urlopowy. http://bip.kedzierzynkozle.pl/attachments/download/5955 Zatem frekwencja nie powali na kolana.
Uzasadnienie wniosku, opisującego rozmowy z tajemniczymi mieszkańcami jest majstersztykiem samym w sobie, ponieważ zwraca się w nim uwagę na brak wspólnych więzi z mieszkańcami osiedla Cisowa, a które jedną decyzją rady miasta miałyby się pojawić u mieszkańców ulicy np. Malinowej czy Poziomkowej. W końcu, jak to się mówi, wszyscy trafimy na „Kuźniczki”, ale na razie co poniektórym bliżej jest np. do Kina Chemik, Netto, czy do Parku Pojednania. No ale kogo to obchodzi? Sęk w tym, że kogoś powinno. Razem z mieszkańcami tych kilku ulic odejdą również środki budżetu obywatelskiego, których Śródmieście ma obecnie najwięcej, a może ich nie mieć. Nie mówiąc o radnym, którego interesem stanie się zaspokajanie potrzeb drugiego osiedla. Zauważmy, że siedziba samorządu mieszkańców pozostanie na Kuźniczkach a na taką np. ulicę Kanałową będą się zapuszczały co najwyżej szczury.
Wprowadzenie tych zmian na siłę jest niezgodne ze statutem gminy, ale prezydenta Nowosielska i jej sztab prawników nie przejmuje się takimi bzdurami (zresztą nie po raz pierwszy). Oczywiście, żeby zachować pozory obiektywności projekt wnosi rada miasta http://bip.kedzierzynkozle.pl/…/2…/sesja-xlv-na-29-06-2017-r, a nie prezydenta, ale wiadomo kto ostatecznie pociąga za sznurki bezwolnych marionetek.
Oczywiście nie mamy na myśli tych radnych, którzy mając wolny mandat, głosują zgodnie ze swoim sumieniem i na uwadze mają przede wszystkim interes mieszkańców, a nie partyjny, czy też jakiś inny ;) Głosowanie rady już 29 czerwca.

Fundacja Wiedzieć Więcej

oprac. W.S

 

Komentarze są zamknięte