Jak wynika z najnowszego raportu MSWiA dotyczącego bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r., liczba stwierdzonych przestępstw przeciwko zwierzętom rośnie od 2004 r., kiedy to policja stwierdziła ich ponad 990. W 2015 r. stwierdzono już 1859 przestępstw wobec zwierząt, czyli o 23,1 proc. więcej niż w roku 2014 r. (wówczas było ich 1501).Z raportu MSWiA wynika, że w 2015 r. policja wszczęła 2229 postępowań przygotowawczych o przestępstwo z ustawy o ochronie zwierząt, co oznacza wzrost w stosunku do 2014 r. (2214).
W 2015 r. zarzuty popełnienia przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt przedstawiono 705 podejrzanym, co oznacza spadek ich liczby o 13 proc. w porównaniu z 2014 r., kiedy to ustalono 818 podejrzanych.
Z kolei dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w 2015 r. zanotowała 230 przypadków kłusownictwa. Oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 19 proc. kiedy było ich 287.
„Przestępstwa wobec zwierząt można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy celowego znęcania się nad zwierzętami. To są sytuacje, kiedy ludzie po prostu czerpią przyjemność z zadawania bólu zwierzętom. Druga natomiast wynika z zaniedbania. Tego typu zdarzeń jest zdecydowanie więcej” – wskazuje Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.
Podkreślił, że ostatnio zmienia się stosunek sądów do spraw związanych z przestępstwami wobec zwierząt. „Coraz częściej wobec osób podejrzanych o takie przestępstwa stosowany jest areszt” – powiedział Wyszyński.
Obecnie ustawa o ochronie praw zwierząt stanowi, że za zabicie lub znęcanie się nad zwierzęciem grozi do dwóch lat więzienia, a przypadku czynów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem – do trzech lat.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zaostrzający kary za znęcanie się nad zwierzętami – do trzech lata więzienia ma wzrosnąć dopuszczalna kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a w przypadku szczególnego okrucieństwa – do pięciu lat.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mao/Kurier PAP