Festiwal „Publicystyka”: do Kędzierzyna-Koźla nadesłano filmy ze wszystkich kontynentów.

Autor Obywatelski

Na XXIII getattachmid16634mpid8min1uid4f6a8da4a8b8dff2Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „PUBLICYSTYKA 2016” nadesłano w tym roku do Kędzierzyna-Koźla 335 filmów z 51 krajów ze wszystkich kontynentów, jest to o 51 filmów więcej niż w rekordowym roku ubiegłym.Bogusław RogowskiKędzierzyński festiwal jest jednym z nielicznych w naszym kraju filmowym festiwalem tematycznym. Dzięki rozpropagowaniu imprezy przez internet,  po raz pierwszy swoje filmy przysłali twórcy z krajów arabskich oraz z Australii, Albanii, Birmy, Cuby, Chile, Columbii, Mozambiku, Etiopii, Peru, Korei Płd, ,Pakistanu oraz dawnych republik Radzieckich. Tradycyjnie najwięcej filmów nadesłali realizatorzy z Hiszpanii, Wenezueli i Niemiec. Nieco mniej niż w latach ubiegłych przysłano filmów z Polski, bo zaledwie 30. w tym 20 amatorskich i 10 pozycji zrealizowanych przez studentów uczelni filmowych. Tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowiły filmy fabularne i dokumentalne, ale tym razem było aż 47 filmów animowanych.
Po przeszło 75 godzinach projekcji Komisja Kwalifikacyjna w składzie: dr Piotr Aptacy, Hanna Białas, Piotr Gabrysz, Bogusław Rogowski i Marian Białas do oceny Festiwalowego Jury wytypowała 76 filmów. W czasie projekcji konkursowych będzie można obejrzeć m.in. 14 tytułów autorów hiszpańskich, dziewięć filmów niemieckich oraz po sześć filmów angielskich i z Wenezueli . A także 18 obrazów polskich autorów, są wśród nich również filmów z Opolszczyzny i Kędzierzyna-Koźla.
W nadesłanych filmach autorzy poruszają problematykę, którą żyje współczesne społeczeństwo. M.in. taką tematykę jak: toczące się wojny i związany z nimi nierzadko tragiczny eksodus emigrantów, znieczulicę, problemy starzejącego się społeczeństwa, brak tolerancji wobec środowisk o odmiennej orientacji seksualnej oraz problematykę ochrony środowiska. Filmy te będzie można obejrzeć w blokach konkursowych, w ciągu 11 godzinnej projekcji podczas festiwalu w dniach 21 i 22. października br. w sali kina Chemik w Kędzierzynie-Koźlu.  Autorom najlepszych filmów przyznane zostaną nagrody regulaminowe oraz ufundowane przez sponsorów.
Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie występ piosenkarki Magdy Grabowskiej-Wacławek z zespołem Boviska. Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest też m.in. kompozytorką muzyki do filmów animowanych i seriali telewizyjnych.
Bogusław ROGOWSKI

Komentarze są zamknięte