Bo pomysły są od tego… aby realizować je na całego! Rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos

Autor Obywatelski

logo-masz-glos-masz-wybor-kwadrat_187x128Remonty miejskich plaż, otwieranie świetlic osiedlowych, warsztaty pisania projektów, relacje na żywo z sesji rady i sąsiedzkie festyny – w taki sposób wolny czas spędzają uczestnicy akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację Batorego. Wykorzystują oni swoją energię dla dobra otoczenia. Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. Teraz możecie do nich dołączyć i wy! Udział w Akcji to nie tylko szansa na nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski! Zarejestruj się już dziś za pośrednictwem strony www.maszglos.pl i weź udział we wrześniowych szkoleniach. Nabór do akcji trwa do 30 września.

Dla wielu osób pojęcia takie jak uchwała o inicjatywie lokalnej, sesja rady miejskiej czy budżet obywatelski brzmią tajemniczo. Tymczasem uczestnicy akcji Masz Głos widzą w nich narzędzia realizacji swoich pomysłów. W chęci do działania na rzecz najbliższego otoczenia „maszgłosowcy” nie są osamotnieni – aktywność uczestników akcji jest, jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, specjalista Fundacji Batorego, przykładem rosnącego zaangażowania mieszkańców w życie swoich społeczności. Podczas gdy w badaniach CBOS z 2002 roku tylko 50% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że ludzie tacy jak oni mogą pomóc potrzebującym lub rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi czy miasta, działając wspólnie z innymi, w 2014 było to już 80% osób.

Brakuje miejsca zabaw dla dzieci? To je stwórzmy!

Za liczbami kryją się poszczególni ludzie – ich problemy i sukcesy, takie jak historia grupy ADSUM z Chomiąży w woj. dolnośląskim. W 2016 roku grupa zainspirowała władze samorządowe do przyjęcia uchwały o inicjatywie lokalnej, a następnie na jej podstawie ożywiła wiejską świetlicę. Dzięki współpracy władz i mieszkańców gmina zyskała nie tylko miejsce zabaw dla dzieci, ale i narzędzie, które ułatwi przyszłą współpracę władz i mieszkańców. Z kole działającej w Korfantowie (woj. opolskie) Fundacji Przyszłość i Rozwój na rzecz Gminy Korfantów udało się przekonać władze do zwiększenia środków przekazywanych na rzecz lokalnych organizacji pozarządowych oraz do zmiany godzin funkcjonowania urzędu, tak żeby był bardziej dostępny dla mieszkańców. W Rębiszowie (woj. dolnośląskie) zagospodarowano natomiast otaczające wieś, malownicze, ale od wielu lat nieużywane polne drogi.

Pasja, współpraca i zabawa, towarzyszą wprowadzaniu i praktykowaniu demokratycznych rozwiązań. Tym właśnie jest działanie na rzecz otoczenia. Jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o rozwoju ich miejsca zamieszkania przypomniał Jerzy Buzek podczas gali wieńczącej zeszłoroczną edycję akcji Masz Głos. „Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by obywatele poczuli, że coś od nich zależy, że mają wpływ na rzeczywistość. Demokracja to jest system dla ludzi, dla obywateli, dla tych, którzy tworzą wspólnotę” – mówił premier do uczestników Gali. „Bez samorządu nie byłoby tego, co się dzieje, ale bez mieszkańców nie byłoby samorządu!” – podsumowały pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, która w 2016 roku w ramach akcji Masz Głos wywalczyła nagrodę Super Samorząd.

Dołącz do akcji!

Do udziału w akcji Masz Głos zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki – grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

Co daje udział w akcji Masz Głos?

  • Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, np. w planowaniu i realizacji działań.

  • Dostęp do wiedzy: porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej)

  • Wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski

  • Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami i władzami oraz w kontaktach z mediami

  • Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne

  • Szansę na zdobycie minigrantu

  • Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie

Pierwsze szkolenia już we wrześniu

Już we wrześniu w całej Polsce odbędą się bezpłatne szkolenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. We wtorek 20 września w Opolu ekspertka związana ze współorganizującym akcję Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides poprowadzi warsztaty „Komunikacja na zewnątrz – Jak mówić o swoich działaniach?”. Zapisy na szkolenia poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.maszglos.pl.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego. Partnerzy edycji 2016/2017: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.

Kontakt:

Grzegorz Wójkowski

Stowarzyszenie Bona Fides

program Masz Głos, Masz Wybór

[email protected]

tel. 502 984 057

***

O akcji Masz Głos:

Prowadzona przez Fundację im. Stefana Batorego akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje sie wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.

jkg

Komentarze są zamknięte