Już można zakupić na DVD świetny polski dramat obyczajowy „Obce niebo”. Film przedstawia wstrząsająca historie polskiej rodziny, która pada ofiarą szwedzkiego lewicowego totalitaryzmu. Dramatyczna akcja ukazuje walkę polskich rodziców o dziecko, które porwali im urzędnicy socjalni.
Bohaterami filmu jest rodzina polskich imigrantów w Szwecji – tata pracujący jako trener piłkarskiej drużyny dziewcząt, mama pracująca w domu, i ich 9 letnia córka ucząca się w podstawówce. Dziecko nie mogące się odnaleźć w nowym kraju, zostaje namierzone, osaczone, zmanipulowane i porwane przez urzędników socjalnych rozbijających normalne rodziny dla rzekomego „dobra dziecka”.
Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski. Autorką zdjęć Monika Lenczewska. Autorami scenariusza jest reżyser i Michał Godzic. Odtwórczynią roli mamy Basi w filmie jest Agnieszka Grochowska, w role taty Marka wcielił się Bartłomiej Topa, małej Uli Barbara Kubiak, demonicznej pracownicy faszystowskiego urzędu Ewa Fröling, szwedzkich opiekunów dziecka Tanja Lorentzon i Gerhard Hoberstorfer, ukraińskich imigrantów, którzy pomogli Polakom Oleh Drach i Alona Szostak, polskiego adwokata Jan Englert. W filmie zagrali też Per Morberg i Magdalena Boczarska.
Film powstał na podstawie prawdziwych historii rodzin skrzywdzonych przez szwedzkie urzędy. W filmie doskonale ukazana jest perfidia szwedzkich urzędników socjalnych, którzy okłamują i manipulują dziećmi, bezdusznie i z ogromną satysfakcją krzywdzą rodziny. Sadyzm urzędników socjalnych polega nawet na tym, że rodzice mają zabronione w czasie spotkań z dziećmi przytulania swoich dzieci.
„Obce niebo” to też dość trafna krytyka wad Polaków. Rodzice dziewczynki, w sposób niestety typowy dla Polaków, nie potrafią walczyć w obronie swoich interesów, są bezradni wobec wyzwań rzeczywistości, nieprzygotowani na najgorsze. Matka (histeryczka, z pretensjami) i ojciec (nieodpowiedzialny nieudacznik), jak typowi Polacy, gdy nadchodzi codzienny kryzys nie potrafią współpracować, i ulegają emocjom. Jednocześnie ukazane są zalety Polaków w sytuacjach ekstremalnie kryzysowych, w tym i doskonała umiejętność konspiracji.
Jan Bodakowski