Każdy posiadacz smartfona może już na bieżąco sprawdzać czystość powietrza w swojej okolicy. GIOŚ uruchomił aplikację mobilną na komórki z Androidem. Od stycznia będzie dostępna również na iOS.
Aplikację na telefon można pobrać bezpłatnie ze strony www.powietrze.gios.gov.pl. Oprócz aktualnych wyników pomiarów z ok. 140 stacji zlokalizowanych w całej Polsce dostarcza ona informacji o wysokich stężeniach zanieczyszczeń oraz aktualności ze strony Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Sam portal www.powietrze.gios.gov.pl powstał na początku grudnia 2015 r. z myślą o użytkowniku, który nie posiada wiedzy eksperckiej na temat stanu powietrza. Wyniki pomiarów podawane sa tam w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena „dostateczna” oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby „rozważyć zmniejszenie lub rozłożenie w czasie aktywności na powietrzu wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku”.
Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.
Użytkownicy portalu mogą także pobrać archiwalne wyniki pomiarów i śledzić ostrzeżenia o wysokich stężeniach zanieczyszczeń występujących na terenie Polski.
Dane dotyczące jakości powietrza, prezentowane na portalu, pochodzą ze stacji pomiarowych GIOŚ oraz wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska (WIOŚ). W ciągu dwóch ostatnich lat GIOŚ zakupił i zainstalował ponad 630 nowych urządzeń pomiarowych, w tym analizatory do pomiaru zanieczyszczeń gazowych (m.in. ozonu, tlenków azotu i dwutlenku siarki) i automatyczne mierniki pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
kurier.pap.pl