Ruszył proces o gwałt na mieszkance Kędzierzyna-Koźla

Niezależna Gazeta Obywatelska

temida [trybunalscy.pl]Dnia 26 sierpnia 2013 r. w Sądzie Okręgowym w Opolu rozpoczął się proces dotyczący zgwałcenia wspólnie z inną osobą mieszkanki Kędzierzyna Koźla. Oskarżeni to Daniel D., 33 lata oraz Jacek W., 31 lat, wielokrotnie karani sądownie, aktualnie odbywający kary pozbawienia wolności. Sąd wyłączył w całości jawność rozprawy. Zarzut aktu oskarżenia wobec Daniela D. jest następujący:

W dniu 1 lutego 2013 r. w Starym Koźlu, w altance położonej na terenie ogródków działkowych, działając wspólnie i w porozumieniu z Jackiem W., stosując przemoc w celu przełamania oporu w postaci popychania, przytrzymywania za włosy i głowę, uderzania głową o tapczan, pięścią w dolną część pleców, obcięcia włosów, grożąc słownie, nożem i nożyczkami pozbawieniem życia, dopuścił się zgwałcenia pokrzywdzonej wspólnie z Jackiem W., przy czym zarzucanego czynu dopuścił się w warunkach recydywy, tj. w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności za umyślne przestępstwa podobne.

Drugi zarzut dotyczy grożenia pokrzywdzonej pozbawieniem życia w celu wywarcia wpływu na pokrzywdzoną i zaniechania przez nią zawiadomienia organów ścigania o gwałcie (jest to przestępstwo przemocy wobec stron postępowania).

Jacek W. odpowiada za zgwałcenie, jednak nie w recydywie, nie jest oskarżony o przemoc wobec stron postępowania. Pokrzywdzona złożyła zawiadomienie o przestępstwie bezpośrednio po zdarzeniu. Została zaatakowana, gdy wraz z konkubentem odwiedziła na działkach ich wspólnego znajomego. Około godziny 1.30 na działkę wjechał samochód, z którego wysiadło trzech mężczyzn, w tym dwaj oskarżeni. Wyglądali na nietrzeźwych lub odurzonych, byli agresywni i wulgarni. Grożąc nożem oskarżeni zażądali, aby wszyscy, poza pokrzywdzoną, wyszli z altany, grozili, że w przeciwnym razie poderżną pokrzywdzonej gardło. Następnie dokonali zgwałcenia. Po wszystkim zagrozili pokrzywdzonej zabójstwem, gdyby poinformowała policję. Oskarżeni w toku śledztwa nie przyznali się do winy. Za gwałt wspólnie z inną osobą grozi kara pozbawienia wolności nie krótsza niż 3 lata, w przypadku recydywy sąd może wymierzyć karę surowszą.

Autor: Ewa Kosowska-Korniak, Biuro Prasowe SO w Opolu

Komentarze są zamknięte