„Otoczyła mnie sfora psów, obstąpiła mnie zgraja złoczyńców” (Psalm 22) W tym kościele w czas stanu wojennego „Solidarność” znalazła schronienie i wsparcie – powyższa inskrypcja została wykuta na tablicy pamiątkowej odsłoniętej w zeszłą sobotę w kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie.
Tablica powstała z inicjatywy władz dolnośląskiej „Solidarności” w celu upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie (1983 r.) w mieście na Widawą odbyły się, w warunkach konspiracyjnych, dwa spotkania krajowych władz „Solidarności” z abp. Józefem Gulbinowiczem. W spotkaniach tych wzięli udział: Zbigniew Bujak, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis, Eugeniusz Szumiejko, Marek Muszyński (używający ps. Witold), Jerzy Zdrada oraz Jan Krzysztof Bielecki. W tym samym roku w namysłowskim kościele doszło również do konspiracyjnego ślubu ukrywającego Józefa Piniora z Marią Chojnacką.
Spotkania związkowców oraz ślub lidera podziemnej „Solidarności” mogły się odbyć dzięki wielkiemu zaangażowaniu proboszcza namysłowskiej parafii – ks. prałata Aleksandra Matyki oraz namysłowian: Stefana Lecha, Andrzeja Tomczyka i Stanisława Jackiewicza.
W sobotnich uroczystościach wziął udział m.in. Kazimierz Kimso – przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, senator Józef Pinior oraz Eugeniusz Szumiejko. W imieniu wojewody opolskiego przemawiał Rafał Nowowiejski. Znamienne były zwłaszcza słowa E. Szumiejki, który podziękował za pomoc udzieloną przez namysłowian „Solidarności” w czas stanu wojennego.
W trakcie uroczystości ks. prałat – Motyka został uhonorowany medalem Niezłomnych, który została ustanowiony przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk a wręczany jest osobom zasłużonym w walce o wolność i suwerenność Polski.
O wydarzeniach w Namysłowie w czasie stanu wojennego szerzej na stronach Encyklopedii Solidarności: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=T01162_Parafia_Piotra_i_Paw%C5%82a_Namys%C5%82%C3%B3w
Autor: dr Mariusz Patelski
Nie osobą, bo osobą ktoś jest, osobą można rozporządzać, itp. Przyznaje się zaś osobom (l. mnoga)
Uroczystość bolesna. Ale musimy ciągle przypominać. Tablica konieczna. Dzieki za fotorelacje.