Matki I kwartału walczyły aby ustawa o urlopach macierzyńskich w 2013 roku, objęła wszystkie dzieci. Dotychczasowy plan zakładał pominięcie matek, które dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku – dokładnie do 17 marca.
Dotychczas zakładano, iż dzieci, które przyjdą na świat w pierwszym kwartale 2013 roku i zgodnie z pierwotnym projektem ustawy – Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (projekt z dnia 8 listopada 2012 r.) opracowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – nie zostaną objęte prawem do rocznego przebywania na urlopie rodzicielskim ze swoimi mamą lub tatą.
W celu zmiany przepisów, powstał profil na portalu społecznościowym Facebook, który zgromadził tysiące osób – matek domagających się równego traktowania i zmiany przepisów. Udało się!
Dziś premier Donald Tusk zapowiedział, że podpisze deklarację i matki I kwartału będą mogły skorzystać z całorocznego urlopu macierzyńskiego, czyli podobnie jak kobiety, które urodziły dzieci po 17 marca.
Roczny urlop macierzyński stał się w Polsce faktem.
– powiedział Donald Tusk.
Dodał jednocześnie, że ruch jaki powstał aby wywalczyć urlopy dla wszystkich matek zrobił na nim wielkie wrażanie, dlatego postanowił podjąć decyzję o jego wydłużeniu.
Matki I kwartału są zadowolone. Uważają, że premier swoją decyzją zainwestował w przyszłość narodu.
tvpinfo, lz
Ale wstyd.panie premierze.matki młode Polki muszą walczyć ?? a panowie politycy gadać,gadać,gadać…a tutaj trzeba dziećmi sie zajmować na bieżaco. Dlaczego panowie nie rozumieja tak prostej sprawy, a tak ważnej dla być albo nie być narodu polskiego??Głupota zwycięża w każdej dziedzinie. Panowie – politycy .Sięgnijcie po rozum do głowy.Skoro jesteśmy w Unii to wzorce też zaczerpnijcie w unii.Tam urlop płatny to 3 lata a miesięczny zasiłek na 1 dziecko ok.300 euro.Obecnie kobiety to na kilka etatów pracują. Obsługują męża,dzieci,dom i zawodowo.